Budai Gyula kiemelte: az előző kormányok alatt sorra zártak be a piacok, helyükre bevásárlóközpontok és plázák épültek; a folyamat három év alatt megfordult. Az államtitkár szólt arról, hogy a múlt héten megjelent az új Tanyafejlesztési Program pályázati felhívása, a támogatási keretre az önkormányzatok az állam kilencvenszázalékos támogatása mellett tanyasi termékek piacra jutását segítő projektekkel is pályázhatnak. Budai Gyula a kormány egyik legsikeresebb programjának nevezte a Tanyafejlesztési Programot, amely mintegy háromezer tanyán élő ember számára nyújt felzárkózási lehetőséget. A program 2010-ben egymilliárd forinttal indult, a nagy érdeklődés miatt a kormány a keretösszeget 2012-ben 1,5 milliárdra emelte, 2013-ban pedig kétmilliárdra. A tanyán élő emberek életminőségének javítására 2013. decemberig 4,5 milliárd forint hazai forrás jut.
Egyre több termelői piac működik már Budapesten, legutóbb a Westend City Center előtt nyílt meg egy gazdapiac. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: a magyar gazdák ettől a pillanattól kezdve jelen vannak a plázák világában, s ez azt jelzi, hogy tovább erősödik a vidék és a nagyvárosok kapcsolata. Korábban pedig a megújult Hunyadi téri piacot látogatta meg a miniszter.
Őstermelői piac nyílt Józsefvárosban is, az árusok karácsonyig minden szombaton kint lesznek termékeikkel a Rákóczi út és a Gyulai Pál utca kereszteződésében.
Elsősorban a jogi, de a szükséges anyagi háttér biztosításával is támogatja a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), hogy az országban minél több helyen jöjjön létre termelői piac – mondta korábban V. Németh Zsolt, a vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
Görgényi Ernő (Fidesz), Gyula polgármestere az átadó ünnepségen közölte: az önkormányzat a turizmus mellett kiemelt figyelmet szentel a mezőgazdaságnak, különösen a helyi termékeket előállítóknak, kisebb és nagyobb termelőknek, s a maga eszközeivel segíti őket az értékesítésben. A piac felújítása mintegy 24 millió forintba került, a beruházás a város életében legalább annyira fontos, mint a jelenleg kivitelezés alatt álló milliárdos fürdőfejlesztés. A piac Gyulán évszázadok óta meghatározó közösségi tér, összekötő kapocs a helyi polgárok és a termelők között – mondta a polgármester.
Az ünnepségen részt vett Kovács József (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője, aki példaértékűnek nevezte, hogy a piacfelújítás négy hónap alatt befejeződött. A területen új közlekedési utak létesültek, 750 négyzetméteren kicserélték a burkolatot, 914 négyzetméteren új szegélyeket raktak le, felújították a piac föld alatti vezetékrendszerét, és informatikai kábeleket fektettek le, a régi betonasztalok egy jelentős részét rozsdamentes, korszerű fémasztalokra cserélték. A beruházás 24 millió forint összköltségéből 10,5 millió forint volt az önkormányzati önerő, a többi vissza nem térítendő támogatás a Tanyafejlesztési Programból.