Sebestyén Róbert a lap csütörtöki számában ismertette: a múlt heti rendeletmódosítás 148 pályázati felhívást érint az eddig meghirdetett 5500 közül. A feltételek változtatását elsősorban a jelentős érdeklődés indokolta, valamint az, hogy minél több gazda juthasson állami földterülethez.
A jogszabály szerint a 100 hektáros birtoktestek esetében, ha az értékelés szerint a második legjobb pályázó pontszáma csak 10 százalékkal marad el a győztesétől, a földalapkezelő a terület adottságai, a birtokpolitikai irányelvek és a vidékfejlesztési stratégia céljait figyelembe véve dönt arról, hogy hirdet-e második nyertest is, megosztva közöttük a területet.
A 100-150 hektár közötti termőföldeknél a legjobb mellett további két, a 150-200 hektár közöttinél három, míg a 250 hektár fölötti nagyságú területre legfeljebb további négy nyertest hirdethetnek – ebben az esetben öt pályázó között oszlana meg a terület a felek közötti együttműködési megállapodás alapján.
Ha a pályázó nem fogadja el a több nyertessel kapcsolatos változást, visszaléphet, az NFA pedig a befizetett díjat visszatéríti. Ha a földhasználók nem tudnak megállapodni a földhasználatról, az NFA vagy javaslatot tesz a megosztás mértékére, vagy eredménytelennek nyilvánítja a pályázatot, majd a birtoktestet több részre bontva újra meghirdeti a területet – mondta az elnök.
Az értékelési eljárással kapcsolatos NFA-utasítás várhatóan augusztus második felére készül el, de még a vidékfejlesztési tárcának is jóvá kell hagynia.
Ismert, a kormány célja a földbirtokszerkezet átalakítása. Azt szeretnék elérni, hogy erős kis- és közepes családi agrárvállalkozások jöjjenek létre, egy új agrár-középosztály. Ennek érdekében az év végéig pedig közel 200 ezer hektár földre fognak kiírni haszonbérleti pályázatot, amelyből 132 ezer hektárnyit már júliusig meghirdettek.
Mint azt korábban Budai Gyula elmondta, azt szeretnék elérni, hogy a határrészek 80 százaléka kis- és közepes méretű, míg 20 százaléka nagybirtok legyen. Jelenleg a földek 50-51 százalékán a kis- és közepes méretű vállalkozások gazdálkodnak, míg a többi nagybirtokként funkcionál.
Az új földtörvény hatályba lépésétől1200 hektár a felső birtokhatár, amibe a tulajdon és a bérlet együttesen beleszámít – hangsúlyozta az mno.hu-nak a jogszabály elfogadása előtt Simon Attila, a vidékfejlesztési minisztérium helyettes államtitkára. Három esetben lehet átlépni a maximumot. Ha a tulajdonos vetőmagtermesztésre vagy állattartáshoz szükséges takarmány előállítására használja a földet, illetve ha a gazdálkodó termelőszervezet a tagjaitól bérel földet. Ezekben az esetekben 1800 hektár a birtokmaximum.