– Több ponton alapjaiban kellett módosítani az 1994-től hatályos földtörvényen. Mely visszásságoktól kellett mindenféleképpen megszabadulni?
– Mindenekelőtt azzal kell kezdeni, hogy az új szabályozás már sarkalatos törvény lesz, mely két lépcsőben, 2014. január 1-jével és 2014. május 1-jével lép hatályba. A részletszabályozásokat feles törvények írják majd elő. A legfőbb változásokat leginkább talán a fogalomhasználatban kell keresni. Jelentős újítás, hogy bekerült a tervezetbe a földműves megjelölés, mellyel a törvényalkotók a csapodár típusú vásárlókat kívánják távol tartani. A megnevezés azokra vonatkozik, akik termőföldet tulajdonolhatnak Magyarországon. A földművesnek természetesen szilárd kritériumrendszernek kell megfelelnie, meghatározott agrárszakmai háttérrel kell rendelkeznie. A másik új fogalom a mezőgazdasági termelőszervezet lesz, mely az agráriumban tevékenykedő társaságokat hivatott megjeleníteni. Itt szintén komoly feltételeket szükséges teljesíteni, melyek közül talán a legelemibb, hogy a szervezet Magyarországon jegyezze árbevételét.
– Az általános elveket rögzítették a törvényben, de mi lesz a részletszabályozással?
– Mivel a törvény jövőre biztosan hatályba lép, a parlamentnek az őszi ülésszakban el kell fogadnia a szükséges előírásokat, valamint a kormánynak több végrehajtási rendeletet is meg kell alkotnia.
– A birtokkorlát mértékéről a szakminiszter és a kormányfő is többször beszélt, a tulajdoni maximumról viszont nem sok szó esett eddig.
– A tulajdoni korlát minden magánszemély esetében 300 hektár – ennyivel rendelkezhet valaki Magyarországon az új törvény értelmében. Ez változatlan a korábbi törvényi szabályozáshoz képest. A birtokmaximumról szólva a jelenleg érvényben lévő törvény 2500 hektáros felső korlátot ír elő, de kevesen tudják, hogy ez a határ meghaladható. Amennyiben a földtulajdonos az államtól bérel területet, több ezer hektáros ingatlanból tehet szert bevételre. Itt van a kutya elásva. Ma ezért lehetséges, hogy akár tízezer hektáros földet művelhet egy-egy tulajdonos. Az új törvény gátat szab ennek, mostantól 1200 hektár lesz a felső birtokhatár, amibe a tulajdon és a bérlet együttesen beleszámít. Hogy mindenki számára teljesen világos legyen: ha valaki 300 hektáros föld tulajdonosa, akkor ezen felül legfeljebb 900 hektárt vehet bérbe, így éri el az 1200 hektáros felső birtokkorlátot.