Netes pénztárgépek: a NAV-nál kellene rendelni

Az adóhatóságnál kellene megrendelniük a pénztárgépeket a jövőben a kereskedőknek.

LM
2013. 11. 05. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napilap több, pontosan meg nem nevezett, egymástól független, kormányközeli és piaci forrásokra hivatkozva azt írta: a Nemzetgazdasági Minisztériumban elkészült egy rendelettervezet, amely szerint a netes pénztárgépek piacán kialakult – ahogy fogalmaztak – káosz miatt a jövőben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal koordinálná a több tízezer kereskedő pénztárgéprendelését.

A tervek szerint a kasszákat a NAV honlapján lehetne megrendelni a gyártók által felajánlott kvóták terhére.

Ismert, összesítve több millió forintos bírságot szabott ki az adóhivatal a szabályokat be nem tartó kereskedőkre. A hatóság ugyanakkor – olyan jogcímen, hogy a nyugtaadási kötelezettséget nem netes pénztárgéppel teljesítették – október 1-jét követően nem alkalmaz szankciót, ha az adóalany szeptember 3-áig a NAV-tól üzembe helyezési kódot kért, és 2013. október 1-jét megelőzően megkötött, új típusú, netkapcsolatra képes pénztárgép beszerzésére vonatkozó szerződéssel vagy a pénztárgép-forgalmazó által visszaigazolt megrendeléssel rendelkezik.

Több vállalkozásnak problémát okozhat a hagyományos pénztárgépek használatának szigorítása – mondta korábban a Lánchíd Rádiónak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Véleménye szerint sokan önhibájukon kívül nem tudják igazolni, hogy már megkötötték a szerződést a netkapcsolatra képes eszköz beszerzéséről konkrét határidővel. A főtitkár ugyanakkor hangsúlyozta: az új pénztárgépes rendszert kimondottan támogatják, mert fehéríti a gazdaságot, és nő majd a költségvetés bevétele.

Látványosan megugrott a bevallott, legális forgalom azokban a kiskereskedelmi ágazatokban, amelyekben a tapasztalatok szerint nagyobb az adócsalás. Az érintett kereskedők már jóval a bevezetés előtt, áprilisban és májusban 43 milliárd forinttal nagyobb összegről adtak számot, mint tavaly, a közkasszához pedig többmilliárdos adóbevétel-többlet érkezett. A legális forgalom növekedéséhez a szaktárca helyettes államtitkára szerint a pénztárgépek cseréjéről szóló szabály is hozzájárulhatott.

 

Hasonló folyamat volt megfigyelhető szomszédunkban is. Horvátországban a tavaly bejelentett forgalom többszörösét regisztrálta az adóhatóság egyes vendéglátóhelyek esetében, amióta a hivatalhoz bekötött pénztárgépeket alkalmazzák. A forgalmi rekorderek között szerepel egy zágrábi vendéglátóhely, mely tavaly 5455 kuna (mintegy 215 ezer forint) forgalmat jelentett be havi átlagban, idén pedig ennek több mint nyolcszorosát.

 

A netes pénztárgépek bevezetése össztársadalmi érdek, egyszeri, előre látható és elviselhető költséggel jár, amelyhez a kormány támogatást is nyújt a hazai vállalkozásoknak – közölte korábban a Fidesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.