2013 októberében a kiskereskedelem valamennyi szegmensében pozitív változás tapasztalható: a KSH gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított bővülése 2,5 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,2 százalékos, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,3 százalékos emelkedés tapasztalható. Ami az üzemanyag-kiskereskedelmet illeti, az értékesítés volumene 3,7 százalékkal növekedett, ez a kedvező tendencia már sorozatban hetedik hónapja tart.
A növekvő kiskereskedelmi forgalom a reáljövedelmek bővülésének, a növekvő fogyasztói bizalomnak, az élénkülő lakossági fogyasztásnak köszönhető. Az elmúlt időszak adatai alátámasztják, hogy növekedési fordulat megy végbe Magyarországon, amely már egy egészségesebb gazdasági struktúrán alapul. Ennek köszönhetően hazánk tartós, kiegyensúlyozott növekedési pályára állhat.
A közleményben felhívják a figyelmet arra is, hogy a kiskereskedelmi forgalom fél éve nem látott mértékű növekedésén túl az elmúlt időszak kiemelkedő eredményei közé tartozik a külkereskedelmi forgalom folyamatos élénkülése, a beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság.
Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kiemelte: az előzetes becslés alapján a kiskereskedelmi értékesítések megközelítően 1,2 százalékkal növekedhettek az előző havihoz képest, ami tükrözi a meredeken javuló fogyasztói bizalmat, valamint a 38 éves inflációs mélypont és a pedagógus-béremelések miatt megugró reálbérek pozitív hatását.
A szakértő kifejtette, hogy a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom növekedése az év hátralevő részében tovább gyorsulhat a bázishatások, a pedagógus és egészségügyi béremelések, valamint a további háztartási energiaár csökkentés miatt, így a kiskereskedelmi forgalom növekedése az utolsó negyedévben megközelítheti a 4 százalékot. Idén összességében a kiskereskedelmi forgalom 1 százalékkal nőhet, jövőre pedig megközelítheti a 3 százalékot, részben a bázishatások miatt várhatóan erős első negyedév, részben pedig a 2-2,5 százalékos várható reálbér-növekedés hatására.