Fél százalék alá kúszhat az infláció

Londoni elemzők szerint fél százalék alá süllyedhet az év végére az éves összevetésű infláció Magyarországon.

KG
2013. 12. 03. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Goldman Sachs (GS) elemzői a közép- és kelet-európai térség, valamint néhány más felzárkózó gazdaság inflációs kilátásairól összeállított prognózisukban közölték, hogy 2013 végére 0,4 százalékig süllyedő tizenkét havi magyar inflációt várnak – elsősorban a közműdíjcsökkentések dezinflációs hatása miatt. A GS londoni elemzői szerint a jelenleg érvényes londoni piaci konszenzus, amely a ház becslésénél sokkal magasabb, 1,8 százalékos magyarországi éves inflációt valószínűsít az idei év végére, eddig figyelmen kívül hagyta a háztartási közműdíjak csökkentésének hatásait.

A cég az általa vizsgált országcsoportban – amelybe beletartozik Magyarország mellett Lengyelország, Csehország, Oroszország, Törökország, Izrael és Dél-Afrika is – Magyarországon várja messze a legalacsonyabb inflációt 2013 végén. A közeli régión belül a Goldman Sachs londoni szakelemzői Lengyelországban 1,5, Csehországban 1,4, Oroszországban 6,2 százalékos tizenkét havi, teljes kosárra számolt inflációs ütemet jósolnak az idei év végére.

A közműdíjcsökkentések más nagy londoni házak előrejelzései szerint is jóval 1 százalék alá viszik az éves összevetésű magyar inflációt az idén, ám több citybeli cég távlati előrejelzése – nem utolsósorban éppen a 2013-ra várt inflációs mélypont később belépő bázishatásai miatt – 2014-ben jelentősen megugró inflációs ütemet és jó eséllyel jegybanki kamatemelést is valószínűsít.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői friss prognózisukban azt jósolták, hogy az éves összevetésben számolt idei negyedik negyedéves átlagos magyarországi infláció a várakozásoktól messze elmaradó októberi ütem után valószínűleg akár egy teljes százalékponttal is alacsonyabb lehet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelenleg érvényes előrejelzésében szereplő 1,9 százaléknál. A JP Morgan a maga részéről azt valószínűsíti, hogy decemberben és januárban mindössze 0,3-0,5 százalékos lesz a tizenkét havi inflációs ütem, és a ház várakozása szerint a jövő év egészében is csak 1,7 százalékos lesz az átlagos infláció Magyarországon.

A cég londoni elemzői ugyanakkor azzal is számolnak, hogy 2014 decemberében a belépő éves bázishatások miatt 3 százalékig gyorsul vissza a tizenkét havi inflációs ütem. Az általuk felvázolt inflációs pálya alapján új alapeseti előrejelzési forgatókönyvet is kidolgoztak a magyar monetáris politika várható pályájára. Eszerint a magyar jegybank 2014 első negyedévében 2,70 százalékig csökkenti, 2014 végére 3,00 százalékig emeli vissza alapkamatát.

A Morgan Stanley elemzői helyzetértékelésükben közölték, hogy 2,60 százalékon várják az MNB-alapkamat mélypontját, abból a feltételezésükből kiindulva, hogy az MNB „komfortzónája” a 2,50-3,00 százalék közötti alapkamatsávba süllyedt. Változatlanul szerepel ugyanakkor a Morgan Stanley előrejelzésében, hogy az MNB 2014 végén emeli alapkamatát az infláció várható gyorsulása miatt, és azért is, mert a közép- és kelet-európai térség más jegybankjai valószínűleg szintén hozzákezdenek monetáris politikájuk normalizálásához. A Morgan Stanley londoni közgazdászainak erre alapozott, új előrejelzése szerint 2014 végére a magyar jegybanki alapkamat 3,25 százalékra emelkedik vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.