Ez év második negyedévében 81,1 százalék az ország GDP-arányos adósságrátája – mondta az államtitkár. Orbán Gábor az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adataira hivatkozva hangsúlyozta: míg az EU egészében emelkedett az adósság mértéke az idei elsőről a második negyedévre, addig Magyarország államadósságának GDP-arányos szintje csökkent. Magyarországon kívül öt tagállamnak (Csehország, Németország, Litvánia, Lettország és Luxemburg) csökkent az államadóssága.
Hozzátette, Magyarország mellett Lettország az az állam, amely 2010 második negyedéve óta csökkenteni tudta adósságszintjét. Szavai szerint a közeljövőben a növekedési fordulat tovább fogja erősíteni a magyar államadósság-csökkenés tendenciáját.
Orbánt a tájékoztatón reagáltatták arra is, hogy megerősítette Magyarország „BB/B” szintű, nem befektetési ajánlású hosszú és rövid távú államadós-besorolását pénteken a Standard & Poor\'s (S&P) nemzetközi hitelminősítő. Ezzel kapcsolatban az adó- és pénzügyekért felelős államtitkár azt mondta, a fenntartható magyarországi adósságcsökkenés miatt az S&P-nek nem lesz szüksége arra, hogy rontsa az ország államadós-besorolását, sőt Orbán Gábor komoly esélyt lát arra, hogy a negatív kilátást is levegye a hitelminősítő a magyar besorolás elől.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) számításai szerint a második negyedévben 98 milliárd forinttal csökkent az államadósság. Az Állami Számvevőszék véleménye az, hogy tartható lesz 2014-ben a kormány által tervezett 2,9 százalékos hiánycél.
Mind az eurózónában, mind az Európai Unió egészében emelkedett az államháztartások GDP-arányos adóssága az első negyedévben. Ebben az időszakban hazánk is idomult az uniós trendhez, ugyanakkor a növekedésében döntő szerepe volt a februári 3,25 milliárd dolláros kötvénykibocsátásnak.