Tovább csökkent a hazai államadósság

Hazánk tovább tudta csökkenteni államadósságát, szemben az uniós trendekkel.

LM
2013. 10. 23. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Eurostat számítása szerint Magyarországon a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított államadósság az első negyedévi 82,9 százalékról 81,6 százalékra csökkent a június végével záródott három hónapban. Magyarország mellett öt országnak (Csehország, Németország, Litvánia, Lettország és Luxemburg) csökkent az államadóssága, 19-nek emelkedett és három országnak nem változott.

A 17 euróövezeti tagország együttes GDP-arányos államadóssága 93,4 százalékra emelkedett az első negyedévi 92,3 százalékról, a 28 tagú Európai Unióé 85,9 százalékról 86,8 százalékra nőtt.

A GDP-hez képest 100 százaléknál nagyobb államadósság öt uniós országban volt a második negyedévben: a legmagasabb Görögországban (169,1 százalék), majd Olaszországban (133,3 százalék), Portugáliában (131,3 százalék) Írországban (125,7 százalék) és Belgiumban (105 százalék). A GDP-hez képest legkisebb államadóssága Észtországnak (9,8 százalék), Bulgáriának (18 százalék) és Luxemburgnak (23,1 százalék) volt a második negyedévben.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) számításai szerint a második negyedévben 98 milliárd forinttal csökkent az államadósság. Az Állami Számvevőszék véleménye az, hogy tartható lesz 2014-ben a kormány által tervezett 2,9 százalékos hiánycél.

Mind az eurózónában, mind az Európai Unió egészében emelkedett az államháztartások GDP-arányos adóssága az első negyedévben. Ebben az időszakban hazánk is idomult az uniós trendhez, ugyanakkor a növekedésében döntő szerepe volt a februári 3,25 milliárd dolláros kötvénykibocsátásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.