Az államtitkár felidézte, hogy a kormány és az RWE májusban aláírt szándéknyilatkozata alapján egyebek mellett 2016 januárjában átveszik az Elmű-Émász egyetemes szolgáltatási üzletágát. Folyamatban vannak tárgyalások egy másik, a lakossági áramszolgáltatásban részt vevő céggel is. Ezek a tárgyalások lehetővé teszik annak az ígéretnek a betartását, hogy 2016 januárjában az árampiacon is megjelenjen a nemzeti közműszolgáltató – hangsúlyozta Németh Lászlóné.
Az államtitkár emlékeztetett, hogy egy évvel ezelőtt született meg a kormányzati döntés a nemzeti közműszolgáltató létrehozásáról. Az ENKSZ először a földgázellátásban kezdte meg a lakossági szolgáltatást a Főgáz bázisán.
A nemzeti közműszolgáltató szakmai irányítása alatt álló Főgáz 2016 végére több mint hárommillió ügyfelet lát majd el, átveszi a lakossági gázszolgáltatási piacról kivonuló E.On, GDF Suez és Tigáz ügyfeleit – hangsúlyozta Németh Lászlóné. Kitért arra, hogy augusztustól a Főgáz látja el a Magyar Telekom egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági földgázfelhasználóit, ezzel csaknem hatvanezer fogyasztó került át sikeresen a nemzeti közmű-szolgáltatási rendszerbe.
A távfűtés a legbonyolultabb és leghosszabb átállási időt igénybe vevő eleme a közműszolgáltatói rendszernek, itt az előkészítési folyamatnál tartanak – ismertette az államtitkár.
Németh Lászlóné kiemelte azt is: fontos lépés lesz az egységes szolgáltató központ kialakítása, amely ellátja az egyetemes szolgáltatások olyan fontos, költségigényes részeit, mint az ügyfélszolgálatok működtetése, a számlázások vagy a hátralék kezelése.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a nemzeti közműszolgáltatóról szóló koncepció kialakításánál célként fogalmazták meg a rezsicsökkentést megtartását, illetve ha lehetséges, továbbvitelét. Legalább ennyire fontos a szolgáltatási színvonal javítása és ennek fenntartása – tette hozzá.
A sajtótájékoztatón Bartal Tamás, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára elmondta: módosító javaslatot készítettek elő a gázmérőcserékről. Júniusban döntött a kormány arról, hogy a gázmérőcserét ingyenessé teszi az egyetemes szolgáltatásra jogosultaknál. A kormányrendelet módosításával bővítenék ezt a kört – közölte.