Már az állampolgárság is eladó lehet?

A nemzet semmi, a pénz minden? Magyarország nem prostituálódhat – mondta lapunknak Varga István közgazdász.

Gyöngyösi Balázs
2015. 10. 19. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzet semmi, a pénz minden? Magyarország nem prostituálódhat – mondta lapunknak Varga István közgazdász arra reagálva, hogy sajtóértesülések szerint a letelepedési kötvény sikerén felbuzdulva egy Fidesz-közeli üzleti kör szándéka szerint magyar állampolgárságot is árultak volna. A tavaly nyáron tárgyalt bizalmas tervezetből idézve a Népszabadság a hét végén azt írta, 800 ezer euró, azaz csaknem 250 millió forint lett volna az ár, ennyi pénzért évente ezer külföldi család juthatna állampolgársághoz. A terv szerint a programba nyolc családtagot lehet bevonni, e fölött pótdíj fizetendő, és a kalkuláció szerint mindez 450-650 milliárd forint állami bevételt hoz. A „cselszövők” abból indultak ki, hogy a világon mintegy 600-700 ezer olyan, legalább 20 millió dolláros vagyonnal rendelkező család él, amely nem utazhat szabadon. Ők magyar állampolgárság vásárlásával segíthetnének magukon, hiszen Magyarország az EU és a schengeni övezet tagja, innen sok más államba, például az Egyesült Államokba is vízummentesen utazhatnak.

Varga István szerint hazánk egy ilyen húzással többek között a dél-amerikai és a távol-keleti feketegazdaság szereplői előtt nyitná meg a kapuit, ha pedig a pénzért bármit elvet valljuk, akkor Európában és az egész világon eszerint fognak kezelni minket. A közgazdász úgy látja, már maga a felvetés is megkérdőjelezhető erkölcsileg és gazdaságilag is. Ha pedig a politikusok ilyen eszközzel akarnak élni, azzal azt bizonyítják, hogy rosszul gazdálkodtak a közvagyonnal, mert inkább trükköznének, mintsem fejlesztésekkel, például beruházással vagy exporttal gyarapítanák a gazdaságot. Varga állítja: e programmal Magyarország szembemenne a tiszta, átlátható, követhető pénzmozgás felé haladó pénzügyi világgal. Mint mondta, nonszensz offshore hátterű cégeknek kedvezni, miközben az átlag állampolgár az arcát vállalva bonyolítja a bankügyeit.

Kétségtelen, hogy már több európai országban is próbálkoztak hasonlóval, a máltai „minta” ki is verte a biztosítékot az Európai Bizottságnál. Végül brüsszeli nyomásra szigorítottak a feltételeken: egyéves tartózkodáshoz kötötték a kérelem befogadását, egy máltai útlevél így legalább 1,15 millió euróba kerül. Bulgáriában ezért „csak” félmilliót kérnek, de itt számolni kell azzal a jelentős hátránnyal, hogy a schengeni övezeten kívüli országról van szó. Cipruson az a külföldi kaphatja meg az állampolgárságot, aki egyrészt rendelkezik egy legalább 500 ezer eurós ingatlannal, másrészt a befektetés módjától függően 2,5–5 millió eurós beruházást hajt végre. A magyar tervezet egyébként állítólag nem csak a hagyományos férj-feleség kapcsolatot fogadta volna el családként, mivel az előkészítők becslései szerint a tehetős célcsoporton belül a 30 százalékot is meghaladhatja az élettársi viszonyban élők, illetve az azonos nemű párok száma.

A lap úgy tudja, az állampolgársági biznisz Orbán Viktor asztalán vérzett el. A miniszterelnök állítólag nem akart újabb frontot nyitni az Európai Unióval, és nem értett egyet a külhoni magyarság egyszerűsített állampolgársági eljárásának megszüntetésével sem, amit a tervezet készítői javasoltak. Emellett úgy vélte, egyelőre nem indokolt konkurenciát teremteni a letelepedési kötvényprogramnak. Utóbbi révén már 7837 külföldi jutott tartózkodási engedélyhez Magyarországon, ebből 4453 személy letelepedési engedélyt is kapott.

A legtöbb letelepedési engedélyt a magyar állampolgárságra nem hajtó kínaiak igényelték, számuk a családtagokkal együtt 4009, őket az oroszok követik 221 fővel, a harmadik helyen pedig az irániak állnak 39 „bevándorlóval”. De a pakisztáni, szír, török és tunéziai állampolgárok között is igen népszerű a program, sőt akadt amerikai állampolgár is, aki vásárolt ilyen engedélyt. A konstrukció lényege, hogy az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból érkező befektetők, akik legalább 300 ezer euró (93 millió forint) névértékű, erre a célra kibocsátott, ötéves futamidejű államkötvényt vásárolnak, fél év után letelepedési engedélyt kapnak, amelynek birtokában szabadon mozoghatnak a schengeni övezetben.

Lapunk számításai szerint a kötvényt értékesítő vállalkozások a program 2013-as indulása óta legalább 66,2 milliárd forintos bevételre tettek szert, miközben az egyéb díjakkal együtt a 75 milliárd forintot is megközelítheti ez a szám. A befizetett 300 ezer euróból a közvetítő cég ugyanis csak mintegy 271 ezret utal az államnak, a többit megtartja. A külföldi öt év múlva 300 ezer eurót kap vissza, ebből azonban csaknem 29 ezret (mintegy kilencmillió forint) az adófizetők pénzéből pótol ki az állam a lejárat évében. Ahogy Varga István elítéli a magyar állampolgársággal való „üzletelés” gondolatát, úgy a letelepedési kötvényprogram ideológiájával sem ért egyet. Ahogy fogalmazott, itt ráadásul nem vételről, hanem „csak” kölcsönről van szó, de semmilyen szinten nem szerencsés kétes hátterű vállalkozások adóoptimalizálásához asszisztálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.