Úgy látszik, továbbra is ellenőrizetlenül, korlátlan mennyiségben érkezhet az országba az áfacsalással könnyen összefüggésbe hozható, horvát gyártmányú étolaj. Legalábbis több CBA-üzletben biztosan, a Budapesten és a főváros környékén a Rubók Kft. által üzemeltetett boltok polcain ma is kaphatók a Sunny márkájú termékek. Információnk szerint nemrég többkamionnyi érkezett belőle a boltokba. A nyár közepén számoltunk be róla, hogy az itthon előállított étolaj jellemzően 400-510 forintba kerül literenként, a gyanús termékek között van olyan, amelyikért alig 300 forintot kell fizetni. Tegnapi ottjártunkkor az egyik gyáli CBA-ban 350 forintot kértek a horvát Sunnyért, egy magyar gyártmányú literes olaj 425-be került. Az árkülönbségre magyarázat lehet a szakértők szerint az, hogy a termékek általános forgalmi adóját elcsalták.
Sem áru, sem fizetés.
Már fizetést sem tud adni a CBA kelet-magyarországi partnervállalkozója, a Palóc Nagykereskedelmi Kft. A lapot olvasók tájékoztatták arról, nem kaptak szerződés szerinti bért a társaság boltjainak alkalmazottai. Volt, aki az utazási költségtérítés elmaradását is jelezte, vagy arra panaszkodott, hogy a járulékokat hónapok óta nem fizeti be utána a cég. A Palóc Nagyker komoly fizetési gondokkal küzd, emiatt áruhiány is kialakult az üzleteiben. (MN)
Lapunknak a témában többen is nyilatkoztak, mindannyian egyetértettek abban, hogy nemcsak az áfacsalás jelenthet gondot ezeknél a termékeknél, hanem a bizonytalan származás is.
Az ügy előzménye, hogy egy adószakértőkből álló csoport még tavasszal tartott próbavásárlásokat magyar kiskereskedelmi láncokban. Kiderült, a Reál, a CBA és néhány kisebb üzlet polcain több olyan étolajtermék is megtalálható, amelyek olyan olcsók, hogy az felveti az általános forgalmi adóval való csalás gyanúját. A csoport tájékoztatása alapján megírtuk, hogy ezeknek a termékeknek az eredete nem minden esetben derül ki a csomagoláson feltüntetett adatokból. Összesen 8 termékről jelentették ki, hogy gyanúsnak tűnnek.
Ezek után Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter júniusban arról beszélt, nem csak étolajjal foglalkoznak az áfacsalók, a cukor és a liszt is a célkeresztjükbe került. A tárcavezető kemény fellépést várt a csalók ellen. Cikkeink után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is vizsgálni kezdte az olajokat, mert közérdekű bejelentésként értékelte lapunk megkereséseit. A Nébih szakemberei 15 mintát vizsgáltak meg, ezután közölték, a termékek megfeleltek az előírásoknak, de szinte minden, nem hazai előállítású étolajnál akadt jelölési hiba.
A mostani eset kapcsán megkerestük a horvát gyártót, az Uljarát, de egy hét után sem kaptunk választ arra a kérdésünkre, mennyi olajat exportálnak Magyarországra és milyen szempontoknak kell megfelelnie a termékeknek. Több levelet írtunk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak is (NAV), amelyekben az új Sunny-szállítmányok kapcsán arra voltunk kíváncsiak, a beszállítók miként tudják kijátszani a hatóság csodafegyverét, az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszert (ekáer). Megkérdeztük, a NAV szerint hogyan kerül az olaj közvetítőcégekhez. Kérdéseinkre egy hét elteltével sem kaptunk választ.
A terméket beszállító, magyar székhelyű céggel szerződéses kapcsolatban állunk – a CBA-tól ezt a választ kaptuk. Közlésük szerint semmi olyan információ nem áll a rendelkezésükre, hogy a beszállítóval, illetve a termékekkel bárminemű probléma lenne. – Az ekáer-rendszerbe bejelentve történt a szállítás. A szállító nyilatkozatot tett, hogy az áthárított áfát a költségvetéssel szemben elszámolja.
A szállítókat a hatóságok nyilvános adatbázisai és közhiteles nyilvántartások alapján és a kereskedelemben szokásos ellenőrzési eljárásoknak vetjük alá szerződéskötések előtt, meggyőződünk arról, hogy a beszállítók létező, valós gazdasági tevékenységet végző cégek – áll a tájékoztatásban.