Illegális bevándorlás kötvényekkel

Olyan cég jegyzett letelepedési állampapírt, amelynek visszavonták az engedélyét.

Wiedemann Tamás
2017. 02. 21. 5:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig sem lehetett arról beszélni, hogy szigorú felügyelet mellett zajlana a letelepedésikötvény-üzlet, hiszen a többségében offshore cégek által lebonyolított programot érdemben senki sem ellenőrzi. A kormánypártok által alkotott jogszabály eleve úgy készült, ne is lehessen jogi eszközökkel kikényszeríteni a kontrollt. Erre lényegében csak az Országgyűlés gazdasági bizottságának volna joga, de a testület egyáltalán nem akarja ellenőrizni a rendszert, s a parlament testületeként nem tartozik jogi felelősséggel senkinek. A bizottság többségét a Fidesz képviselői alkotják, a maroknyi ellenzéki tagnak esélye sincs bármilyen, a kötvényprogram átláthatóságával kapcsolatos döntés kikényszerítésére.

Ezek után nem csoda, a kötvényprogram esetében már odáig fajult a helyzet, hogy a korrupciógyanús ügylet szereplői a maguk által alkotott törvényeket sem tartják be. Ennek jellemző példája, hogy az egyik offshore közvetítővállalkozás, az S&Z Program Ltd. tavaly úgy vásárolhatott állampapírt, hogy erre nem is volt engedélye, hiszen az Országgyűlés gazdasági bizottsága 2014 szeptemberében visszavonta a forgalmazási jóváhagyást. A cégnek tehát semmilyen jogalapja nem lett volna az állampapír megvásárlására, az államnak pedig a kérvény befogadására; hogy ez megtörtént, csak úgy fordulhatott elő, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) illegálisan adta el az államkötvényt. Az S&Z Program Ltd. egyébként 2016-ban kétszer is vásárolt letelepedési magyar állampapírt. Ez is csak úgy derült ki, hogy Demeter Márta független országgyűlési képviselő közérdekű adatokat kért a Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól (BMH). A hivatalt a múlt hét előtt már megkerestük, de nem válaszolt kérdésünkre, tegnap az ÁKK-nál és a gazdasági bizottságnál is érdeklődtünk, reagálás tőlük sem érkezett.

A Liechtensteinben bejegyzett S&Z Program Ltd. közvetítőcéggel lapunk már többször foglalkozott. Ez volt az a vállalat, melynek forgalmazási kérvénye a bélyegzők tanúsága szerint a liechtensteini hatóságok által bepecsételt dátumnál négy nappal korábban érkezett meg az Országgyűlés gazdasági bizottságához. A testület 2013. május 23-án ütötte rá a pecsétet, és iktatta a cég kérelmét, melyet a hercegség igazságügyi hivatala a dátumbélyegzők alapján ennél később, május 27-én adott ki. Egy liechtensteini stróman a cég vezetője, Walter Wachter, akinek több cég is a nevén van, a vállalkozás tulajdonosa pedig egy titokzatos szír férfi, Zina Akkad Vattar, akinek a háború sújtotta Damaszkuszban, a Port Szaíd utcában van a bejelentett lakcíme.

Összesen nyolc ilyen vállalkozás kapott forgalmazási engedélyt a gazdasági bizottságtól, amelynek a konstrukció indulásakor Rogán Antal jelenlegi kabinetminiszter volt az elnöke. 2013 óta tavaly év végéig 4700 letelepedési kötvény kelt el, az offshore cégek az olcsóbb árazással kalkulálva 115, a drágább szolgáltatási díjjal számolva pedig 130 milliárd forintos bevételre tettek szert. Ebből 42 milliárd forint közpénz, hiszen az állampapír ötéves futamidejének lejárása után kamatot is fizet a magyar állam a homályos hátterű magáncégeknek. Ha a családegyesítés címszóval kiadott engedélyeket is figyelembe vesszük, több mint 15 ezer külföldi kapott hazai tartózkodási engedélyt, amellyel szabadon utazhatnak a schengeni övezetben.

###HIRDETES2###

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.