– Szakértői munkacsoport dolgozik egy, a kormánynak is elfogadható, kompromisszumos megoldás kialakításán a lakásáfával kapcsolatban, amelyet eljuttatunk majd a Pénzügyminisztériumnak – közölte lapunkkal Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (Ifk) elnöke. A legnagyobb fejlesztőket tömörítő szervezet vezetője szerint a lakásépítésekben látható növekedés megtartása érdekében az ötszázalékos áfa hosszabb távú fenntartására vagy ezzel egyenértékű egyéb megoldás bevezetésére lenne szükség. Takács Ernő hangsúlyozta, a szervezet a kedvezményes, ötszázalékos lakásáfa 2016-os bevezetését sikeresnek tartja, hiszen a lépés a lakásépítések jelentős növekedését hozta, hozzájárult ahhoz, hogy a kormány által is kitűzött, évi harmincezer körüli új lakás épüljön országosan.
Fontos szempont, hogy a jelenleg érvényes szabályozás szerint 2020. január 1-jével úgy vezetik ki a kedvezményes forgalmi adót, hogy azoknál a lakásoknál, amelyek 2018. november 1-je előtt megkapták az építési engedélyt, 2023-ig alkalmazható az ötszázalékos áfa. A szakember megjegyezte: a piaci szereplők az átmeneti szabályoknak megfelelő társasházi projektek kivitelezésével már a befejezés felé haladnak, ezen lakások döntő többségét várhatóan még az idén, majd 2020 első felében átadják.
Az Ifk elnöke minderről annak apropóján beszélt, hogy tegnap átfogó tanulmány jelent meg az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközponttól, amely szerint a 2020-ra várható lakásátadások visszaesést mutatnak. Az elemzés a Budapesti Lakáspiaci Riport 2019 első negyedéves adataira támaszkodva azzal számol, hogy az idén nagyjából 14 és fél ezer társasházi lakást adhatnak át a fővárosban, 2020-ban azonban ez a szám tízezer alá csökken. A kínálat ezzel erősen szűkül, hiszen az épülő vagy tervezett társasházi lakások jelentős része már gazdára talált.
A visszaesés oka kétségkívül a áfa mértéke: az Eltinga tanulmánya szerint a fejlesztők 2019-ben igyekeznek a lakások vásárlóit minél magasabb összegű előlegek befizetésére ösztönözni, így kihasználva a még az idei évben érvényes alacsonyabb, ötszázalékos áfakulcsot. – Ez a stratégia 2019-ben még alkalmazható, amivel a 2020–21-ben befejezendő beruházások számolnak is, 2020-tól azonban már nem lesz erre lehetőség – jegyzi meg a dokumentum.