A legfrissebb adatok ismeretében az ING Bank elemzői továbbra is úgy látják, hogy jelentős ingadozások mellett az ipar képes fenntartani egy 5-6 százalékos átlagos növekedési ütemet az év hátralévő részében, amit jövőre egy komolyabb fékeződés követhet, amennyiben tovább romlik a nemzetközi gazdasági környezet.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének nem önmagában a növekedés jelentett meglepetést, hanem a növekedés üteme, amelyet a magyar ipar annak ellenére ért el, hogy az egyik fő exportpiacát jelentő Németországban a gyárak megrendelései több mint egy éve csökkenést mutatnak, ráadásul az idén egyre gyorsul az ottani visszaesés.
A teljesítményt azzal magyarázza, hogy az elmúlt években elindult fejlesztések beléptek a termelésbe, ez pedig emelkedő pályán tartja a magyar ipart. Az ipar teljesítménye azonban volatilis, ráadásul a nyári hónapokban a szabadságok, leállások alapvetően befolyásolják a termelést. Ezért elképzelhető, hogy augusztusban jóval gyengébb adatok érkezhetnek majd.
Németh Dávid szerint ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a kedvezőtlenebbé váló külső környezetet, amely az exportkereslet csökkenésén keresztül előbb-utóbb negatív hatással lehet az ipar teljesítményére. Mindenesetre az idén az év egészében 5,5-6 százalékos lehet az ipari termelés növekedése.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a júniusi gyengébb adatok után várható volt némi korrekció felfelé, emellett a bázishatás is támogató volt, a korrekció mértéke mégis pozitív meglepetésnek mondható – különösen a továbbra is gyenge német ipari adatok fényében. Az augusztusi ipari statisztikák mindenképpen érdekesek lesznek, hiszen fontos kérdés, hogy a szokásos nyári leállások miként hathattak a teljesítményre.




















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!