Jelentősen megemelte idei magyar GDP-növekedési előrejelzését az IMF

Az IMF prognózisa szerint a magyar bruttó hazai termék az idén 7,6 százalékkal, jövőre pedig 5,1 százalékkal növekszik.

Forrás: MTI2021. 10. 12. 16:28
Esztergom, 2012. prilis 20. Alkalmazottak egy szemlygpkocsi karosszrijt szerelik ssze a Magyar Suzuki Zrt. esztergomi gyrban. A kp csak a gyr mkdst bemutat illusztrciknt hasznlhat fel. MTI Fot: Kovcs Attila Fotó: Kovács Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IMF az előző, júliusi jelentésében nem tért ki Magyarországra. Azt megelőző, áprilisI előrejelzésében 4,3 százalékos GDP-növekedést jelzett az idei évre, 2022-re pedig 5,9 százalékosat. Egy évvel ezelőtt, tavaly októberben 3,9 százalékos GDP-növekedést jelzett Magyarországra 2021-re az IMF.

Tavaly öt százalékkal esett vissza a magyar gazdaság teljesítménye.

Az IMF aktuális prognózisa a tavalyi 3,3 százalék után 4,5 százalékos inflációt jelez az idei évre Magyarországon, és 3,6 százalékosat 2022-ben. Az áprilisi prognózisban mérsékeltebb, 2021-re 3,6 százalékos, 2022-re pedig 3,5 százalékos inflációt jelzett az IMF. Az áprilisban tett idei inflációs előrejelzés 0,2 százalékponttal haladta meg az októberi 3,4 százalékos becslést.

A munkanélküliségi ráta a tavalyi 4,1 százalékkal megegyező lesz az idén is, majd 2022-ben 3,8 százalékra csökken. 

Áprilisban 3,8 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett az idei évre az IMF és 3,5 százalékosat 2022-ben. Tavaly októberben még 4,7 százalékos munkanélküliségi rátát jelzett 2021-re az IMF.

  • Lengyelország az IMF prognózisa szerint az idén is és jövőre is 5,1 százalékos GDP-növekedést ér el a tavalyi 2,7 százalékos csökkenés után. Az infláció az idén Lengyelországban 4,4 százalékos, jövőre 3,3 százalékos lesz.
  • Románia a tavalyi 3,9 százalékos csökkenés után az idén hétszázalékos GDP-növekedést ér el, 2022-ben pedig 4,8 százalékosat. Az infláció az idén 4,3 százalék, jövőre 3,4 százalék lesz.
  • Horvátországban a tavalyi nyolcszázalékos visszaesés után az idén 6,3 százalékkal, 2022-ben 5,8 százalékkal nőhet a bruttó hazai termék. Az infláció kétszázalékos lesz az idén is és jövőre is.
  • A Cseh Köztársaságban 3,8 százalék lesz az idei GDP-növekedés és 4,5 százalék jövőre a 2020-as 5,8 százalékos csökkenés után. Az infláció az idén 2,7 százalék, jövőre 2,3 százalék lehet.
  • Szlovákia az idén 4,4 százalékos, jövőre 5,2 százalékos növekedést ér el a tavalyi 4,8 százalékos GDP-csökkenés után. Az infláció az idén 2,4 százaléknál, jövőre 3,0 százaléknál alakulhat.
  • Szlovéniában 6,3 százalékos GDP-növekedésre számít az idén az IMF, jövőre pedig 4,6 százalékosra. A szlovén GDP tavaly 4,2 százalékkal csökkent. Az infláció az idén 1,4 százalékos, jövőre 1,8 százalékos lehet.
  • Ausztriában 3,9 százalékos lesz az idén és 4,5 százalékos jövőre a GDP-növekedés. Az infláció az idén 2,5 százalék, jövőre 2,4 százalék lehet.

A magyarországi 7,6 százaléknál nagyobb növekedést az EU-ban Észtország ér el az idén, 8,5 százalékot, Írország pedig 13 százalékot.

A korábbinál minimálisan kisebb globális gazdasági növekedést vár az idén az IMF

Az IMF a globális bruttó hazai termék (GDP) 5,9 százalékos növekedését jelzi 2021-re a World Economic Outlook (WEO) világgazdasági prognózisában, amit jövőre 4,9 százalékos növekedés követ majd. Tavaszi prognózisa júliusban felülvizsgált változatában az idei évre 0,1 százalékponttal magasabb, hatszázalékos GDP-növekedést, jövőre pedig a mostanival azonos, 4,9 százalékos növekedést jelzett az IMF.

Az IMF legfrissebb világgazdasági növekedési prognózisa szerint bár folytatódik a globális gazdaság helyreállása a tavalyi visszaesés után, de valamivel kisebb mértékű lesz a növekedés a pandémia újabb hulláma miatt.

A koronavírus-járványban már csaknem ötmillióan haltak meg, és az agresszív delta variáns térhódítása komoly egészségügyi kockázatot jelent, ami megakadályozza, hogy az élet teljes mértékben visszatérjen a normális kerékvágásba – írták.

Az IMF az áprilisban kiadott tavaszi WEO-prognózisában hatszázalékos GDP-növekedést jelzett az idei évre és 4,4 százalékos növekedést 2022-re.

Az IMF rámutatott arra, hogy a globális gazdaság növekedésének eddig vártnál minimálisan kisebb bővülése néhány ország lassabb növekedésének a következménye, elsősorban a gyengébben teljesítő fejlődő országok kilátása lett kedvezőtlenebb a romló járványhelyzet miatt.

A globális GDP-növekedés visszafogásában ugyanakkor az is szerepet játszott, hogy a fejlett országok megsínylik a beszállításokban tapasztalt zavart és késedelmet.

Mindezeket azonban részben ellensúlyozza a nyersanyag-exportáló országok és térségek kilátásainak javulása.

Kedden ismertetett prognózisában az IMF a fejlett gazdaságokra a tavalyi 4,5 százalékos csökkenés után 5,2 százalékos GDP-növekedést jelez 2021-re, 0,4 százalékponttal kisebbet a júliusban becsültnél. A jövő évi növekedés várhatón 4,5 százalékos lesz, 0,1 százalékponttal nagyobb a júliusban vártnál.

Az Egyesült Államokban a tavalyi 3,4 százalékos csökkenés után az idén hatszázalékos lehet a GDP-növekedés, egy százalékponttal kisebb a júliusban jelzettnél. 2022-ben 5,2 százalékos növekedés várható, 0,3 százalékponttal nagyobb az előző prognózisnál.

Az euróövezetben az idén öt százalék lehet a GDP-növekedés, 0,4 százalékponttal nagyobb a júliusban becsültnél, amit 2022-ben 4,3 százalékos növekedés követhet, ami megegyezik a júliusban jelzettel.

A németországi GDP-növekedés az idén 3,1 százalék lesz, 0,5 százalékponttal kisebb a júliusban jelzettnél. A jövő évi várható növekedést viszont 0,5 százalékponttal fölfelé, 4,6 százalékra korrigálták a jelentés összeállítói.

A brit gazdaság hazai összterméke az idén 6,8 százalékkal nő, amit jövőre ötszázalékos növekedés követhet. Az idei előrejelzést 0,2 százalékponttal lefelé, a jövő évit viszont 0,2 százalékponttal fölfelé módosították az előző, júliusi jelentéshez képest.

A feltörekvő térségekben 6,4 százalékos lesz a GDP-növekedés az idén és 5,1 százalékos a bővülés jövőre. Az idei évi várható GDP-növekedést 0,1 százalékponttal fölfelé, a jövő évit 0,1 százalékponttal lefelé változtatták a júliusi becsléhez viszonyítva.

Kínában a tavalyi 2,3 százalékos GDP-növekedés után az idén nyolcszázalékos, jövőre 5,6 százalékos növekedést vár az IMF, mindkét évre 0,1 százalékponttal visszafogva becslését júliushoz képest.

Indiában idén 9,5 százalékkal, jövőre 8,5 százalékkal nő a gazdaság teljesítménye a kedden ismertetett új előrejelzés szerint, ami megegyezett a júliusi prognózissal.
Oroszországra az idei gazdaságnövekedési előrejelzést 0,3 százalékponttal, 4,7 százalékra javította, a jövő évit ugyanakkor 0,2 százalékponttal, 2,9 százalékra rontotta az IMF.

A világkereskedelmi forgalom az idén az előző prognózisban jelzett mértékben, 9,7 százalékkal nő, jövőre 0,3 százalékponttal kisebb mértékben, 6,7 százalékkal bővül.
Az olajár az idén a júliusban vártnál 2,5 százalékponttal nagyobb mértékben, 59,1 százalékkal nő, jövőre pedig 1,8 százalékkal csökken. A Brent, a Dubai Fateh és a WTI olajtípusok árának a számtani átlaga 2020-ban 41,29 dollár volt, az idén 65,68 dollár, jövőre pedig 64,52 dollár lehet.

Inflációs előrejelzését a fejlődő és a fejlett régiókra vonatkozóan egyaránt emelte az IMF. A fejlett régiókban az idén 2,8 százalékos, jövőre 2,3 százalékos lehet a fogyasztói árak emelkedése, az idei 0,4 százalékponttal, a jövő évi 0,2 százalékponttal magasabb az előző prognózisnál. A fejlődő régiókban az idén 0,1 százalékponttal magasabb, 5,5 százalékos, jövőre pedig 0,2 százalékponttal magasabb, 4,9 százalékos infláció várható.

Borítókép: Alkalmazottak egy személygépkocsi karosszériáját szerelik össze a Magyar Suzuki Zrt. esztergomi gyárában. A kép csak a gyár működését bemutató illusztrációként használható fel Fotó: MTI/Kovács Attila

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.