Megállíthatja az inflációt és az állattenyésztési ágazatnak is hathatós segítséget jelenthet az európai uniós mezőgazdasági mentőcsomag. Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetője lapunknak elmondta: a közös mentőcsomag ötlete már jó ideje felmerült Brüsszelben, az energiaárak robbanását követően lehetett hallani arról, hogy bizonyos intézkedések várhatók a közösségen belül, az orosz–ukrán háború azonban végképp lépéskényszerbe hozta az Európai Bizottságot. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, a testület március 23-án hozta nyilvánosságra a több elemből álló uniós válságkezelési csomagjának részleteit.
Nem marad terület parlagon
A javaslat legfőbb eleme egy összesen ötszázmillió euró összegű rendkívüli támogatási keret, amelyet a tagállamok a leginkább bajban lévő mezőgazdasági ágazatok támogatására fordíthatnak. Magyarország csaknem 17 millió euró (mintegy 6,4 milliárd forint) összegben részesül a válságkezelési csomagból.
Az intézkedések közé tartozik, hogy október 16-tól növekednek azok az előlegek, melyekben a mezőgazdasági termelők közvetlen kifizetések, valamint a területalapú és az állattartással kapcsolatos vidékfejlesztési intézkedésekből részesülnek. A bizottság piaci védőháló-intézkedéseket vezet be a sertéshúspiac támogatására, valamint engedélyezi a parlagon lévő területek megművelését és azokon élelmiszer- és takarmánycélú növények termesztését. Annak érdekében, hogy az élelmiszer megfizethetőbb legyen, a tagállamok csökkentett áfakulcsokat alkalmazhatnak, ezzel is ösztönözve a gazdasági szereplőket a kiskereskedelmi árak visszafogására.
Bár az Európai Bizottság szerint az unión belüli élelmiszer-ellátás jelenleg nincs veszélyben, azonban egyes inputanyagok megugrott költségei komoly kihívásokkal szembesítik a mezőgazdasági termelőket. A legnagyobb bajban az állattartók vannak, éppen ezért nekik jelentheti a legnagyobb segítséget a brüsszeli mentőcsomag.