Szakértők szerint már nem kell sokat várni arra, hogy újra 372 forint legyen egy euró – hétfő reggel 374,2-nél tartott –, ezzel megdöntené az idei csúcsot a magyar fizetőeszköz. Ez persze csak akkor következik be, ha nem történik valami súlyos probléma a világban – írja a Mandiner az Index elemzésére hivatkozva.
A Mandiner szerint az európai tőzsdéken pozitív hangulat uralkodik, a magyar BUX-index viszont gyengüléssel zárta a hetet, a hazai blue chipek vegyesen teljesítettek. Viszont ma, hétfőn délelőtt kicsit erősödött a BUX. A nyersolaj ára már negyedik hete emelkedik, a földgáz ára viszont csökkent.
Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető elemzője arra emlékeztetett, hogy
az egyéves csúcs 369,5 forint, ilyen erős tavaly április 22-én volt a hazai fizetőeszköz.
A dollárral szemben a csúcs viszont éppen egy éve volt, akkor 336,9 forintot kellett fizetni az amerikai fizetőeszközért. Itt közel vagyunk ahhoz a csúcsértékhez, a múlt hét csütörtökén már 340 alá is bekúszott az árfolyama. Ma, hétfőn reggel is ezen az értéken járt.
A szakértő szerint miután a múlt héten bejelentett amerikai szankciók – holott a várakozások ezzel ellentétesek voltak – érdemben nem érintették Magyarországot, így javulhat a két ország kapcsolata, ami hosszabb távon tovább erősítheti a forintot.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozó Lentner Csaba közgazdászprofesszor úgy fogalmazott:
A Magyar Nemzeti Bank és a kormány összehangolt pénzügyi politikája meghozta az eredményét, ennek következtében javult a forint árfolyama. Az MNB elkötelezett a forint árfolyamának pénzügyi stabilitása érdekében, melyhez meglévő eszközeit hatékonyan alkalmazza. A kormány részéről pedig a költségvetési egyensúly, az adópolitika hatékonysága élvez prioritást, illetve megfigyelhető az is, ahogyan a kiváló foglalkoztatottsági szintet fenn akarja tartani.
– fogalmazott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem tanára.
A professzor szerint ezek olyan intézkedések, melyek a pénzügyi befektetők irányába kedvező jelzéseket adnak, s ezeknek az eredménye az, hogy javult a forint árfolyama. Kijelentette, a magyar gazdaságban egyidejűleg van pénzügyi stabilitás, magas foglalkoztatási ráta és gazdasági növekedés.
Lentner Csaba felhívja a figyelmet:
„Kétségtelen, hogy kedvező a forint-euró árfolyam, ám akinek van szabad pénzeszköze, ne euróba fektessen, hanem állampapírba, melynél 16-17 százalékosak a kamatok, s ezzel a saját nemzetgazdaságát erősíti a lakosság.”
A közgazdászprofesszor hozzátette, az Európai Központi Banknak nem csak az inflációra kell tekintettel lenni, hanem az európai monetáris zóna gazdaságát is kell erősíteni.