Újabb felvonáshoz érkezett az olajnagyhatalmak és a Nyugat közötti konfliktus – hívta fel a figyelmet a fejleményekre a közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a részletekről is nyilatkozott.
A szakértő emlékeztetett, hogy a Nyugathoz kötődő Nemzetközi Energiaügynökség nyilvánosan megüzente az olajnagyhatalmakat tömörítő OPEC-nek, hogy bánjon sokkal óvatosabban kitermelési politikájával, mert azzal veszélyezteti a világgazdaságot, csökkenti az olajkeresletet és így végső soron saját magának tesz keresztbe. Erre válaszul, az OPEC főtitkára elmondta, hogy az olajpiacot inkább a Nemzetközi Energiaügynökség olajbefektetések elleni aknamunkája rongálja, majd a kartell május elsején – a korábbi bejelentéseinek megfelelően – csökkentette kitermelését.
– A csörte szimbolikus jelentőségű. A Nemzetközi Energiaügynökséget eredetileg azért hozták létre a ’73-as olajválság után, hogy egyeztető fórumot teremtsen a nagy eladók és vevők között és ezzel segítsen elkerülni a hasonló energiaválságok kialakulását. A szervezet tagjai között azonban a mai napig csak olyan országok találhatók, amelyek a nyugati érdekkörhöz tartoznak. Sem a nagy ázsiai fogyasztók (például India vagy Kína), sem a nagy olajkitermelők (például Szaúd-Arábia vagy Oroszország) nem csatlakoztak. Most pedig, hogy a szankciók összehozták a két csoportot, a Nyugathoz kötődő Nemzetközi Energiaügynökség jelentősége elhalványodott – magyarázta.