– Múlt év februárjáig Oroszország volt a világ legnagyobb gázexportőre, messze megelőzve az Egyesült Államokat és Katart. Versenytársaival ellentétben Oroszország gázexportjának háromnegyede egyetlen piacra, Európára (beleszámítva uniós és nem uniós országokat is) koncentrálódott. Az immár hat évtizeden keresztül stabilnak mutatkozó európai–orosz gázexport mára radikálisan átalakult – írta tanulmányában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
A kutatás felhívta a figyelmet arra is, hogy az orosz kőolaj könnyebben talált új piacokat, átalakultak az ellátási láncok. Az olaj kivitele a korábbi évnél 7,6 százalékkal jelentősebb volt, 242 millió tonnára nőtt, a földgáz esetében azonban ambivalens folyamatok játszódtak le. A vezetékes földgáz exportja nagy arányban mérséklődött, amíg a cseppfolyós földgáz értékesítése szempontjából kedvezőbb volt a 2022-es év, annak kivitele 7,9 százalékkal bővült, 45,7 milliárd köbméterre. Összességében a földgáz exportvolumene 25,1 százalékkal, 184,4 milliárd köbméterre esett.
Ugyanakkor a Reuters értesülései alapján 2023 áprilisában ismét növekedett Európába a gázszállítás. Az Ukrajnán keresztül megvalósuló tranzit átlagos napi vezetékes exportja 75,6 millió köbméterre nőtt a márciusi 70,3 millió köbméterről.
Ez az ismételt európai tartalékképzés jele lehet. Az európai uniós országok 2022–2023 telén célul tűzték ki, hogy kilencven feletti szintre töltik fel a tárolóikat.