Újra népszerű a VI. kerület

Visszatértek az érdeklődők a VI. kerület ingatlanpiacára, azonban az Airbnb jövő évtől esedékes tiltása miatt a szomszédos Erzsébetváros iránt már tavaly nőtt a kereslet, és a jó állapotú lakásokat továbbra is, sőt mondhatni, még inkább keresik a vevők.

2025. 02. 22. 6:10
Eladó-Kiadó-Lakások_Budapest (7)
Eldőlt, 2026-tól megszűnik az Airbnb Terézvárosban, a lakásokat eladják vagy megjelennek az albérletkínálatban Fotó: Magyar Nemzet / Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rövid távú lakáskiadás a terézvárosi lakosság kérésére 2026. január 1-jétől már egyáltalán nem engedélyezett tevékenység a kerületben, a szabályozás bejelentésére pedig szinte azonnal reagáltak is a lakásvásárlók. Mindössze pár hónapig tartott az Airbnb-típusú lakáskiadásról szóló tavaly szeptemberi népszavazás eredményének hatása, máris újra visszatértek az érdeklődők a belvárosi ingatlanpiacra – mondta el lapunk megkeresésére Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. Ismertette, a fővárosi kerületek népszerűségét vizsgáló felmérés szerint ugyanis 2024 decemberében, valamint az idei év első hónapjában a vásárlók újra 18 százalék feletti arányban jelölték meg az ingatlankeresés során előnyben részesített területként a VI. kerületet.

LUS2_IMG_4775
Fotó: Világgazdaság

A szeptemberi szavazást követően, 2024 októberében a korábbi hónapok 14-16,6 százalékos eredménye után 12,5 százalékra esett vissza a kerületi ingatlanok iránti érdeklődés. 

Hasonlóan alacsony keresletre utoljára a járványidőszakban volt példa, amikor a város sűrűjét a tágasabb, zöldebb környezetre cserélő családok kiköltözési hulláma, valamint a külföldi turisták és expatok elmaradása hozta hátrányba a belvárosi kerületeket.

A területen dolgozó ingatlanszakértők tapasztalatai alapján az Airbnb-tiltás hatására nem emelkedett meg a terézvárosi eladó ingatlanok száma, aki eddig rövid távú lakáskiadás útján hasznosította lakását, az még az idei évben mindenképpen kihasználja a lehetőséget és folytatja a tevékenységét. 2026. január 1-jétől már egyáltalán nem engedélyezett az ilyen típusú bérbeadás, így a tulajdonosok várhatóan ezt követően dönthetnek majd az ingatlan értékesítése vagy hosszú távú bérbeadása mellett.

Azok a tulajdonosok, akik az Airbnb-szabályozástól függetlenül gondolkodnak lakásuk értékesítésén, pedig a tapasztalatok alapján inkább kivárnak, mert az erősödő érdeklődés az eladó ingatlanok árszintjére is hatással lesz.

Máté Ferenc kitért rá, az állampapírhozamok kifizetésének köszönhetően kiemelkedően aktívan indult az idei év. A Duna House keresletindexe szerint többéves rekordot döntött a januári kereslet, a vevők figyelme pedig Budapest belvárosát sem kerülte el. A kedvező áron kínált, jó és nagyon jó állapotú ingatlanokra erős az érdeklődés, az ilyen típusú ingatlanokat hamar elkapkodják a vevők. Írtuk, a jó állapotúak iránti fokozott kereslet miatt tűnik úgy, hogy eltűntek a jó minőségű lakások, holott nőtt a kínálat, persze ezzel együtt a kereslet is, ami felszívta az előbbit. Mindemellett a nagyobb felújításra és modernizálásra szoruló lakásokat továbbra is a kifejezetten ezzel a tevékenységgel foglalkozó befektetők keresik inkább, hiszen ezek a munkálatok megfelelő kapcsolatrendszer és hozzáértő szakembergárda nélkül nehezen kivitelezhetők.

Az ingatlanpiaci hatások nem állnak meg egy település vagy egy kerület határánál, így azt is érdemes vizsgálni, miként befolyásolja a VI. kerület piaca a szomszédos kerületekét. Úgy tűnik, a szomszédos Erzsébetváros az Airbnb-tiltás nyertese is, már ami a keresletet illeti. 

Az elmúlt év utolsó hónapjaiban ugyanis az Airbnb-tiltás bejelentését követően megemelkedett az erzsébetvárosi ingatlanok iránti kereslet. 

A kerületben ugyanis még a tavalyi évben beadott engedélykérelmek többsége pozitív elbírálást kapott, így aki mindenképp rövid távú bérbeadás útján szerette volna hasznosítani az ingatlanját, az jól járhatott a VII. kerületi lakásokkal – ismertette Máté Ferenc.

Emlékeztetett, az Airbnb-tiltás bejelentését megelőzően tízből heten rövid távú kiadásra alkalmas lakást kerestek, jelenleg inkább a hosszú távú bérbeadásra alkalmas lakásokra van kereslet Erzsébetvárosban. Saját célra pedig a kisebb, megfizethetőbb lakásokat keresik a vevők. Ahogy Terézvárosra, úgy a VII. kerületre is igaz, hogy inkább a költözhető állapotú ingatlanokat keresik, a felújítási kedv itt is alacsonynak mondható.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Bach Máté)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.