Folytatódott a keresetek jelentősebb növekedése

A várakozásokat meghaladva, a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint, az idei év első hónapjában 10,6 százalékkal nőttek a keresetek az egy évvel korábbiakhoz képest.

Magyar Nemzet
2019. 03. 31. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várakozásokat meghaladva, a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint, az idei év első hónapjában 10,6 százalékkal nőttek a keresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, a bruttó átlagkereset 343 500, a nettó 228 400 forint volt. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva a bérnövekedés 9,6 százalékot ért el.

A januári 2,7 százalékos infláció mellett a nettó reálbér-növekedés 7,7, közfoglalkoztatottak nélkül 6,7 százalékos volt. A versenyszférában a bérnövekedés 11,8 százalékra gyorsult az előző havi 10,7 százalékos növekedés után, az alkalmazotti létszám továbbra is dinamikusan, 2,5 százalékkal emelkedett.

A közszférában 6,4 százalékkal kúsztak feljebb a bérek, míg a közfoglalkoztatottak nélkül számolva a növekedés 3,8 százalékot ért el. Az alkalmazásban állók számának növekedése 0,7 százalékra lassult, ami a közfoglalkoztatottak csökkenését tükrözi. Közfoglalkoztatottak nélkül a foglalkoztatottak száma 2,1 százalékkal 3,064 millió emelkedett idén januárra.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a friss adatok ismereté­ben jelezte: várakozásaik szerint idén 9,6 százalékkal nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek és a garantált bérminimum egyaránt nyolc-nyolc százalékos növelése, valamint az egyre fokozottabb szakember­hiány miatt.

Ez a várt háromszázalékos infláció mellett 6,5 százalékot kissé meghaladó reálbér-növekedést eredményezhet, így 2013-tól 2019 végéig már összesen mintegy 51,5 százalékkal nőhetnek a nettó reálbérek.

A bérnövekedéssel a lakosság pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése a következő években jelentősen megdobhatja a háztartások fogyasztását, ami a gazdasági növekedés húzóereje lehet. Eközben pedig folytatódhat a lakosság vagyonának kiemelkedő növekedése is – jegyezte meg az elemző.

A munkahelyek számának bővülésével párhuzamosan a keresetek is nőttek Magyarországon, ami azt jelzi, hogy a magyar gazdaság növekedési, erősödési fázisban van – mondta a pénzügyminiszter az M1-en.

Varga Mihály ugyanakkor figyelmeztetett, hogy hosszabb távon a versenyszféra és a közszféra bérei nem szakadhatnak el egymástól. Kiemelte, hogy visegrádi összehasonlításban 2010 és 2019 között hazánkban nőtt a legjobban a bruttó átlagkereset.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.