Varga Mihály: Egyszerűbb adminisztráció a cégeknek

Egy több éve húzódó uniós vitát sikerült lezárnia a magyar elnökségnek, jelentette be Brüsszelben Varga Mihály.

2024. 11. 05. 15:02
GENTILONI, Paolo; VARGA Mihály
Luxembourg, 2024. október 8.
Varga Mihály pénzügyminiszter az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését követően tartott sajtótájékoztatón Luxembourgban 2024. október 8-án.
MTI/Bodnár Boglárka
Fotó: Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar EU-elnökségnek egy több éve húzódó uniós vitát sikerült lezárnia, a létrejövő adóügyi megállapodás a cégeknek egyszerűbb adminisztrációt hozhat, a tagállamoknak pedig nagyobb segítséget jelenthet a gazdaság fehérítésében – jelentette ki Varga Mihály az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácskozása után Brüsszelben.

Varga Mihály kiemelte, hogy a létrejövő „Áfa a digitális korban” adóügyi megállapodás célja egyrészt a tagállamok közötti adatszolgáltatás erősítése, amellyel az ellenőrzések hatékonysága nőhet, az adminisztratív terhek csökkenhetnek.

A megállapodás a digitális platformok versenytorzító hatásait is kezelni kívánja azzal, hogy a digitális platformokat is bevonná a közteherviselésbe az áfafizetésen keresztül.

A tárcavezető emlékeztetett: Magyarország élen jár a digitális adóügyi megoldásokban, miközben Európa egyik legnagyobb gazdaságfehérítését hajtotta végre 2010 óta, az áfarést 22 százalékról négy százalékra javítottuk.

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Alappal kapcsolatban Varga Mihály emlékeztetett: a magyar álláspont világos, a hazánknak jogosan járó forrásoknak csupán nyolc százalékát kaptuk meg eddig, ezért a folyamat gyorsítását kérjük az Európai Bizottságtól.

Amennyiben beérkeztek volna a Magyarországot jogosan megillető, idei évre tervezett források, hozzávetőleg másfél százalékponttal lehetne magasabb a magyar gazdaság idei növekedése 

– tette hozzá a tárcavezető. 

Mint mondta: világos tehát, hogy a források visszatartása, lassú kifizetése tényleges gazdasági és versenyképességi károkat okoz Európának, ahogyan a Draghi-jelentés is a versenyképesség egyik fő akadályaként azonosítja az unió túlzott bürokratizáltságát.

Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (Fotó: Bodnár Boglárka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.