Egyes európai amerikai nagykövetségek Donald Trump korábbi elnök újabb lehetséges győzelme miatt lemondanak a szokásos választási ünnepségekről. A Politico arról számolt be, hogy a londoni, a párizsi és berlini nagykövetségeken úgy döntöttek, hogy nem tartják meg a szokásos eredményváró összejöveteleket.
Nem hiszem, hogy lenne étvágyam egy újabb Trump-győzelemhez
– mondta egy Európában állomásozó magas rangú diplomata a Politicónak. A külügyminisztérium világszerte dolgozó legfőbb követei többnyire politikai kinevezettek és az éppen hivatalban lévő elnök, jelen esetben Biden elnök szövetségesei vagy támogatói.
Ukrajnában nagyon stresszelnek
Eközben Ukrajnában is nagyon izgulnak az amerikai elnökválasztás miatt. Kijev számára a nagy kérdés az, hogy mennyi és milyen támogatást kap a későbbiekben, miután távozik hivatalából Joe Biden, aki az oroszok ukrajnai háborúja alatt végig hivatalban volt — írta a CNBC.
Kijev legnagyobb katonai támogatói, különösen az Egyesült Államok körében, kezd gyengülni a támogatási hajlandóság, annak ellenére, hogy a Fehér Ház és a NATO folyamatosan támogatásáról biztosítja Ukrajnát.
Egy esetleges Trump-kormányzat és a keményvonalas republikánusok sokkal ellenségesebben viszonyulnának ahhoz, hogy Ukrajna több katonai támogatást kapjon, ami jelentősen gátolná az urkánokat abban, hogy folytassa az Oroszország elleni küzdelmet.
Ugyanakkor az is valószínű, hogy
egy Kijev-barát, Kamala Harris vezette kormányzat is nehezen tudná meggyőzni az amerikai törvényhozókat arról, hogy további több pénzügyi támogatást nyújtsanak Ukrajnának.
Kijevi tisztviselők szerint az ukránok rendkívüli figyelemmel kísérik a választásokat, mivel attól tartanak, hogy a jövőbeni támogatásokat megvonhatják.
Trump a béke embere
Az amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump világosan kifejezte, hogy elnökként az orosz–ukrán háborút tárgyalások útján szeretné lezárni, és megválasztása esetén akár már a hivatalos beiktatása előtt elindítaná a békefolyamatot.
Trump számtalanszor mondta, hogy ha ő lenne az elnök, akkor Vlagyimir Putyin soha nem merte volna megtámadni Ukrajnát
– hangsúlyozta Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője. Szerinte Trump egyik legfontosabb üzenete az, hogy elnökké választása esetén véget vetne a háborúnak, amely jelenleg patthelyzetbe került a csatatéren.
Veres szerint a békekötés előfeltétele, hogy mindkét fél tárgyalóasztalhoz legyen kényszerítve. Az ukrán kormány esetében Trump a pénzügyi és katonai támogatások felfüggesztését használná nyomásgyakorlásként.
Trump többször felrótta a demokrata Fehér Háznak, hogy egy olyan háborút finanszíroz amerikai adófizetői milliárdokból, amelynek a végkimenetelével kapcsolatban nincs egyértelműen meghatározott terve vagy célja azon túl, hogy Ukrajnát addig támogatja »ameddig csak kell«, illetve, hogy Putyin »nem nyerhet«.
A szakértő azonban kiemelte, hogy Trump adminisztrációja nem kívánja Ukrajnát teljes megadásra kényszeríteni.
Borítókép: Egyelőre Donald Trump támogatói a bizakodóbbak (Fotó: AFP)