Trump pontot tenne az ukrán konfliktus végére

A 2024-es amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump egyik fő ígérete a béke Európában, a háborús felek tárgyalóasztalhoz kényszerítése és az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás csökkentése. Dr. Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője szerint Trump terve a tárgyalások beindítására épül, amivel véget vetne az orosz–ukrán háborúnak.

2024. 11. 05. 22:56
Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök és a republikánus elnökjelölt, Donald Trump volt amerikai elnök 2024. szeptember 27-én New Yorkban tárgyaltak.
Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök és a republikánus elnökjelölt, Donald Trump volt amerikai elnök 2024. szeptember 27-én New Yorkban tárgyaltak. Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump világosan kifejezte, hogy elnökként az orosz–ukrán háborút tárgyalások útján szeretné lezárni, és megválasztása esetén akár már a hivatalos beiktatása előtt elindítaná a békefolyamatot

Trump számtalanszor mondta, hogy ha ő lenne az elnök, akkor Vlagyimir Putyin soha nem merte volna megtámadni Ukrajnát

– hangsúlyozta Dr. Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője. Szerinte Trump egyik legfontosabb üzenete az, hogy elnökké választása esetén véget vetne a háborúnak, amely jelenleg patthelyzetbe került a csatatéren.

Veres szerint a békekötés előfeltétele, hogy mindkét fél tárgyalóasztalhoz legyen kényszerítve. Az ukrán kormány esetében Trump a pénzügyi és katonai támogatások felfüggesztését használná nyomásgyakorlásként. 

Trump többször felrótta a demokrata Fehér Háznak, hogy egy olyan háborút finanszíroz amerikai adófizető milliárdokból, amelynek a végkimenetelével kapcsolatban nincs egyértelműen meghatározott terve vagy célja, azontúl, hogy Ukrajnát addig támogatja »ameddig csak kell«, illetve, hogy Putyin »nem nyerhet«.

A szakértő azonban kiemelte, hogy Trump adminisztrációja nem kívánja Ukrajnát teljes megadásra kényszeríteni. 

Egy esetleges második Trump-adminisztráció nem érdekelt abban, hogy Ukrajna teljesen elveszítse a háborút, és megadással felérő békét kössön Oroszországgal

– mondta Veres. Emlékeztetett arra is, hogy áprilisban a republikánus vezetésű amerikai képviselőház – Trump hallgatólagos jóváhagyásával – elfogadott egy több tíz milliárd dolláros segélycsomagot, éppen azért, hogy Ukrajna kitartson, amíg Trump lehetőséget kap a konfliktus diplomáciai megoldására.

A jövőbeli támogatási politika kapcsán Veres úgy látja, hogy Trump a támogatások megvonásával való fenyegetéssel fogja Ukrajnát tárgyalóasztalhoz kényszeríteni, és hogy középtávon mindenképp csökkenni fog az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás. Trump egyik központi ígérete, hogy nem küld külföldre segélyként amerikai milliárdokat, így a békepárti álláspont nem zárja ki Ukrajna további, de csökkentett mértékű támogatását sem.

Az orosz tárgyalási szándékot azonban Trumpnak még kérdéses eszközökkel kellene biztosítania. Veres szerint a legérdekesebb kérdés az, hogy Trump milyen eszközökkel fogja tudni a csatatéren fölénybe került Oroszországot tárgyalóasztalhoz kényszeríteni. 

Borítókép: Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök és a republikánus elnökjelölt, Donald Trump volt amerikai elnök 2024. szeptember 27-én New Yorkban tárgyalt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.