Annalena Baerbock német külügyminiszter hétfőn Kijevbe érkezett, és Berlin további támogatásáról biztosította Ukrajnát, miközben az amerikai választások közeledtével nyugtalanság uralkodik Washington támogatásának jövőjét illetően.
Baerbock szerint a harmadik háborús téllel szembenéző Ukrajnának támogatásra van szüksége a túléléshez, mivel Észak-Korea katonai szerepvállalása és a polgári infrastruktúrát ért orosz légicsapások rendkívüli módon súlyosbítják a konfliktust, írja a Reuters.
A német külügyminiszteri vizitre az amerikai elnökválasztás előestéjén kerül sor, amelyen Donald Trump republikánus jelölt győzelme kétségessé teheti Ukrajna legfőbb katonai támogatójának jövőbeli támogatását.
Emberiességünkkel és támogatásunkkal lépünk fel a brutalitás ellen, hogy az ukránok ne csak a telet, hanem az országukat is túlélhessék. Ők mindannyiunk szabadságát is védik Európában.
– mondta Baerbock, aki nyolcadik alkalommal érkezett Ukrajnába.
A hírügynökség arra emlékeztetett, hogy Berlin vált Ukrajna legnagyobb katonai segélyezőjévé Európában, és szorosan összehangolta támogatását Washingtonnal.
Ha azonban Trump legyőzi a demokrata Kamala Harrist a keddi választásokon, ez a koordináció meginoghat. Trump korábban bírálta a Kijevnek nyújtott amerikai támogatás mértékét, és – mint mondta – gyorsan befejezné a háborút.
A német külügyminiszter, aki legutóbb májusban járt Ukrajnában, a fővárosban találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Andrij Szibiha külügyminiszterrel is.
Baerbock elmondta, hogy Németország a közelmúltban további 170 millió euróval növelte az Ukrajnának nyújtott sürgősségi energiatámogatást. Augusztus óta Oroszország fokozta az Ukrajna elleni támadásokat, amivel kijevi tisztviselők szerint Moszkva a téli fűtéshez szükséges kritikus infrastruktúrát próbálja tönkre tenni.
Oroszországnak meg kell majd fizetnie az általa okozott több milliárd eurós kárt – mondta Baerbock –, de amíg ez nem történik meg, a Hetek Csoportja (G7) mintegy 50 milliárd dollárnyi kölcsönnel támogatja Kijevet. Joe Biden hivatalban lévő elnök alatt az Egyesült Államok véglegesítette ennek az összegnek a 20 milliárd dolláros részét azzal, hogy decemberben ígéretet tett a kifizetésre, amely időzítéssel azt célozta, hogy megvédje a hitelalapokat.