Németország bezárja az összes iráni főkonzulátust

Irán és Németország kapcsolatai új mélypontra jutottak. A német–iráni Jamshid Sharmahd kivégzése után a német kormány bezárja az összes iráni főkonzulátust az országban.

Forrás: Junge Freiheit2024. 11. 01. 11:03
Annalena Baerbock szövetségi külügyminiszte felszólal a németországi főkonzulátusok bezárásáról tartott sajtótájékoztatón (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Christina Horsten)
Annalena Baerbock szövetségi külügyminiszte felszólal a németországi főkonzulátusok bezárásáról tartott sajtótájékoztatón (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Christina Horsten) Fotó: Christina Horsten Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német–iráni Jamshid Sharmahd kivégzésére válaszul a német kormány bezáratta az ország összes iráni főkonzulátusát, írta meg a Junge Freiheit.

„Sharmahd meggyilkolása ismét megmutatja az iráni igazságtalan rezsim szörnyű kegyetlenségét” – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter New Yorkban.

– Az iszlám köztársaság mindenekelőtt a zsarolás, a fenyegetés és az erőszak nyelvét használta. A teheráni kormány számára félreérthetetlenül világossá tettük, hogy egy német állampolgár kivégzése súlyos következményekkel jár – mondta.

– Ezért úgy döntöttem, hogy bezárom a három iráni főkonzulátust Frankfurt am Mainban, Münchenben és Hamburgban – mondta Baerbock.

Sharmahd a monarchista Tondar csoport sajtószóvivőjeként vált ismertté, amely az ajatollahok megbuktatását és az ország királysághoz való visszatérését tűzte ki célul. Az iráni igazságszolgáltatás több merénylet – például egy 2008-as, 14 halálos áldozatot követelő bombatámadás – megszervezésével vádolta meg őt Shiraz városában. A Tondar csoport az iszlám rezsimről szóló kritikus tudósításairól is ismert.

A monarchisták nekrológban méltatták tagjuk munkásságát.

„Amit ő alkotott, az egy olyan égő fáklya, amilyet még soha nem láttunk. Olyan örök tüzet gyújtott, amely soha nem fog kialudni” – olvasható a Tondar oldalára feltett a nekrológban.

2020-ban az iráni titkosszolgálat elrabolta az újságírót Dubajból Teheránba, ahol állítólag megkínozták. Nem sokkal később az állami televízióban már azt mutatták, hogy „bevallotta” a bűncselekményeit. Egy bíróság ezután „korrupció” miatt halálra ítélte, ami egy nagyon nehezen körülírható bűncselekmény, és főleg disszidensekkel szemben alkalmazzák.

Az állami televízióban korábban tett „beismerő vallomása” miatt Sharmahd már nem tudott fellebbezni az ítélet ellen.

Mintegy háromszázezer Németországban élő iráni szorul konzuli segítségre

A Szövetségi Statisztikai Hivatal becslései szerint Németországban mintegy 300 ezer iráni származású ember él, akik közül körülbelül 140 ezernek van iszlám köztársasági útlevele. 

Az iráni diaszpóra főképp Hamburg, Berlin és Frankfurt am Main városban él.

Mindannyian konzuli segítségre szorulnak például az anyakönyvi kivonatok hitelesítése vagy a hazájukban való választójog gyakorlása során. Most már csak a nagykövetséghez fordulhatnak.

Borítókép: Annalena Baerbock szövetségi külügyminiszter felszólal a németországi főkonzulátusok bezárásáról tartott sajtótájékoztatón (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Christina Horsten)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.