A szélsőjobboldalt teszi felelőssé a Pedro Sánchezt ért hétvégi támadásért a spanyol kormány. A szocialista (PSOE) kormányfő vasárnap személyesen látogatott el a múlt heti áradások által sújtott valenciai településekre. A katasztrófa epicentrumaként számontartott Paiportában azonban alighogy kiszállt a kocsiból kifütyülték, majd sárral, kövekkel és botokkal dobálták meg, miközben azt kiabálták neki, hogy gyilkos és takarodjon el.
Az ott élők rendkívül kimerültek érzelmileg és fizikailag is, hisz a gyász mellett minden pillanatban azzal szembesülnek, hogy még egy héttel az ítéletidő után is tele van a település járműroncsokkal és hordalékkal. A miniszterelnök ebben az hangulatban érkezett VI. Fülöp királlyal és feleségével, Letizia királynővel együtt Paiportába. A szándéka az volt, hogy személyesen fejezze ki együttérzését és részvétét, de erre nem nyílt alkalma, miután szó szerint elkergették őt. A kocsiját kövekkel dobálták, seprővel ütötték mindaddig, amíg a sofőrje el nem hajtott.
A királyi pár a történtek ellenére ott maradt a településen, ráadásul rendkívül együttérzőek és közvetlenek voltak, meghallgatták, vigasztalták a helyieket, beszélgettek velük. Tőlük többen elnézést kértek amiért sárt dobtak rájuk, mivel elmondásuk szerint azt a kormányfőnek szánták, mert dühösek rá amiatt, ahogyan kezeli ezt a történelmi katasztrófát. Elsősorban azt róják fel neki, hogy túl későn érkezett a figyelmeztetés a lakossághoz a viharról, majd a mentőcsapatokat és a szükséges eszközöket is csak napokkal később, túl alacsony létszámmal küldték a térségbe. Utóbbi miatt több mint egy hét elteltével még mindig vannak olyan településrészek, amelyek el vannak szigetelve.
Sánchez a történtek után sajtótájékoztatón közölte, hogy néhány erőszakos személy zavargása nem fogja befolyásolni a kitűzött céljait, úgyhogy folytatja a személyes látogatásokat. Nem sokkal később kormányának több tagja is azt kommunikálta, hogy a támadást részben a szélsőjobboldalhoz - különösen a Santiago Abascal vezette Voxhoz - köthető személyek gerjesztették, akiknek az volt a céljuk, hogy megosztottságot generáljanak az emberek között.
A történtek érdekessége azonban az, hogy a látogatás helyszíne és időpontja sem volt nyilvános, nem jelentették be a lakosságnak, vagyis semmilyen csoport nem készülhetett szándékos támadással. A szocialista kormány ennek ellenére töretlenül állítja, hogy politikai szálak állnak a történtek mögött, majd azt is közölték, hogy szégyentelennek tartják a konzervatív Néppártot (PP), amiért nem ítélte el azonnal, nyilvánosan a Sánchezzel történteket. A csendőrség a közösségi oldalakra feltöltött videók alapján próbálja beazonosítani azokat a személyeket, akik megtámadták a miniszterelnököt, illetve fenyegették a testi épségét.
Közben az áradások sújtotta valenciai és kasztília-la manchai településeken még mindig eltűnteket keresnek. A katasztrófának eddig 218 halálos áldozata van, az albacetei Letúrban kedden megtalálták két személy holttestét, akiket korábban eltűntként jelentettek be. A Valencia melletti Aldaya bevásárlóközpontjának mélygarázsából pedig kiszivattyúztak kétszáz millió liter vizet, majd kora estére sikerült átvizsgálniuk a teljes területet, ahol végül a várakozásokkal az interneten terjesztett álhírekkel ellentétben nem találtak egyetlen halálos áldozatot sem - jelentette be az Országos Rendőrség igazgatója.
Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter eközben arról beszélt, hogy a következő napokban fogják közzétenni, hogy pontosan hány személyt tartanak még nyilván eltűntként. Tájékoztatása szerint ez eddig azért nem történt meg, mert a bejelentések fogadására felállított központok túlterheltek és még nem tudták összesíteni az adatokat. A rendőrség és a csendőrség kedd este azt közölte, hogy csak Valenciában még legkevesebb 89 eltűntről van tudomásuk.
Pedro Sánchez miniszterelnök napközben rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a miniszterek tanácsa a keddi ülésen katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította a viharral és áradásokkal leginkább sújtott területeket, valamint jóváhagyta az első sürgősségi intézkedéscsomagot is, melynek célja a települések helyreállítása és a lakosság támogatása. Ebben a pénzügyi támogatás mellett különböző adó- és társadalombiztosítási, valamint munkahelyi kedvezmények szerepelnek az érintett állampolgárok számára.
Borítókép: Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök (Fotó: AFP)