A „demokratikus” lázadók vegyifegyver-raktárai nagyon kínos kérdéseket vetnek fel

Kígyót-békát kiabáltak Aszadra a szíriai lázadók ellen végrehajtott állítólagos vegyifegyver-támadások miatt, miközben egy évig titkolták, hogy ideggázt találtak a felkelőknél.

MNO
2014. 07. 08. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban kiderült, hogy szarin ideggázt találtak a szíriai felkelőktől lefoglalt, tavaly augusztusban megsemmisített tartályokban. Ezt a tényt hétfő este ismerte el az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) közös bizottsága, a tartályokat pedig azok lefoglalása után csaknem egy évvel, idén június 14-én vizsgálták csak meg.

Ez alatt az egy év alatt Bassár el-Aszad szíriai elnököt a legkülönbözőbb fórumokon vádolták mind szíriai, mind térségbeli ellenlábasai, de legfőképpen az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei azzal, hogy vegyi fegyvereket vet be a felkelők ellen.

Ezzel szemben Amerika és a nyugati média folyamatosan a demokrácia letéteményeseiként mutatta be a felkelőket; azokat a felkelőket, akik egyébként „kiirtjuk a keresztényeket és az alavitákat” jelszavakkal indultak harcba. Az iszlamista, sokszor szélsőséges csoportokhoz tartozó – gyakran nem is szíriai származású – lázadók dühe sokszor a keresztény civileken csattant, apácákat raboltak, és egész falvakat térítettek át erőszakkal a muzulmán hitre. Az Amnesty International már 2012-ben jelezte: a lázadók sokszor megkínozzák és megölik a fogságukba esett kormánypártiakat, olykor élő páncélnak használtak katonákat az összecsapások során; sőt Aleppóban tavaly kórházakat és egy iskolát is felrobbantottak. Ettől függetlenül a nyugati hatalmak teljes mellszélességgel kiálltak a felkelők mellett.

Ismert, már korábban, 2013 márciusában az Aleppó környéki ideggáztámadásban is szarint vetettek be valakik; az amerikaiak biztosak voltak benne, hogy Aszad kormánycsapatai tették, ugyanakkor – ahogy orosz tudósok már akkor jelezték, hogy a lövedékek a felkelőktől származhatnak, akiknek valószínűleg a lázadókat térségbeli politikai céljaikra felhasználó szaúdiak adták a fegyvereket.

Az igazi választóvonal azonban a damaszkuszi ideggáztámadás volt, amelyben emberek százai, főleg civilek vesztették életüket borzalmas kínok között. A támadás különlegességét az adta, hogy – ahogy Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő és Csicsmann László, a Corvinus Egyetem docense is rámutatott – a szíriai polgárháborúban a hadsereg már győzelemre állt, tehát a vegyi fegyverek bevetése kizárólag a felkelők céljait szolgálhatta, hogy így ürügyet szolgáltassanak Amerikának a beavatkozásra. Az Egyesült Államok megrendezte a saját háborúját – vázolta a helyzetet Nógrádi –, hiszen Washington pont a vegyi fegyverek bevetését jelölte meg utolsó „vörös vonalként”, amelyet ha Aszadék átlépnek, az amerikai hadsereg is beszáll a konfliktusba.

A szír elnök ekkor arra kérte az ENSZ szakértőit, vizsgálják meg Damaszkusz környékét, hogy valóban a hadsereg vetett-e be vegyi fegyvert; a kéksisakos ellenőröket azonban ismeretlen fegyveresek kergették el a vidékről, így az elkövetők kiléte egészen addig homályban maradt, amíg nem sokkal később a lázadók maguk is bevallották: ők vetettek be vegyi fegyvereket Damaszkusznál is.

Mivel Barack Obama a bizonyítékok hiányában, sőt a közismert tények ellenére légicsapást fontolgatott a szír kormányerők meggyengítése céljából, számba is vettük, ebben az esetben mekkorát robbanhatna a szíriai puskaporos hordó. Azonban végül egy soklépcsős és többször megszakított tárgyalássorozat után – a felkelők jó része sokáig asztalhoz sem volt hajlandó ülni, amíg Aszad az elnök és a kormány a helyén van – a szíriai államfő végül meg tudott egyezni a legtöbb érdekelt féllel abban, hogy záros határidőn belül megsemmisítésre átadja a kormánya vegyifegyver-készleteit, így megúszhatja a nyugati katonai beavatkozást.

A rezsim vegyi fegyvereinek megsemmisítése némileg döcögősen haladt, de már a vége felé közeledett, amikor hétfőn robbant a bombahír: csaknem egy évvel a szíriai lázadóknál talált tartályok lefoglalása után az ENSZ és az OPCW szakértőinek eszükbe jutott megvizsgálni azok tartalmát. Amit találtak, az kiheverhetetlen pofon volt az amerikai háborús propagandának, hiszen amikor a Szíria elleni csapásokat fontolgatták, az amerikai külügyminiszter legfőbb érve amellett, hogy Aszadék vetették be a Nyugat haragját kiváltó vegyi fegyvereket, az volt, hogy csak a rezsim rendelkezik az ehhez szükséges fegyverzettel. Ez a hazugság a felkelőktől lefoglalt, harci gázokkal telt tartályok tartalmának megismerésével véglegesen megbukott.

Ezalatt az egy év alatt a folytatódó harcokban a szír kormányerők lépésről lépésre szorították vissza a felkelőket, Aszadot Szíria népe újra elnökké választotta; eközben az eddig sem kíméletességükről híres szíriai felkelők helyét pedig átvették a még náluk is vérszomjasabb dzsihádista Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőségesei. Az ILIÁ harcosai a felkelők által korábban birtokolt területeken berendezkedve – ott a helyi lakosságot elnyomó rezsimet kiépítve –, szintén szaúdi és zsákmányolt amerikai fegyverekkel felszerelkezve azóta Irakban pusztítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.