Óriási fejetlenség alakult ki Franciaországban a kormány tervezett nyugdíjreformja miatt, a Le Monde beszámolója szerint még Emmanuel Macron elnök pártjának, a La République En Marche-nak (LRM) képviselői is csak a napokban szembesültek a tervezett átalakítások homályosságával. A francia liberális napilap által megszólaltatott politikusok szerint a kormánynak mihamarabb átláthatóságot kellene teremtenie a kezelhetetlenné vált helyzet megoldása érdekében.
– Egyelőre mindenki olyan dolgokat kommentál, amelyek még nincsenek az asztalon – fogalmazott a lapnak Émilie Cariou, a párt egyik képviselője.
Édouard Philippe miniszterelnök szerdára ígérte a teljes javaslat bemutatását, a helyi sajtó pedig úgy véli, addig nincs is esély arra, hogy az elsősorban a fővárost sújtó közlekedési káoszban javulás következzen be.
Márpedig Párizs szinte teljesen megbénult: a tizenhat metróvonalból tegnap csupán hat volt nyitva, a szerelvények azonban kizárólag az automatizált 1-es és 14-es vonalon működtek a megszokott menetrend szerint. A vonatoknak mindössze a 15-20 százaléka indult el, írta a távirati iroda, hozzátéve: tízből három vonalon buszokkal próbálták megoldani a kiesést. A várakozások szerint ma még nagyobb káoszra lehet számítani országosan, a szakszervezetek ugyanis ismét sztrájkra szólították fel a közösségi közlekedésben dolgozókat.
A The Local hírportál francia kiadása azt írta, a légi közlekedési hatóság arra kérte a légitársaságokat, hogy ismét töröljék a járatok húsz százalékát. A múlt csütörtöki első demonstráción egyébként mintegy hetven vidéki városban és a fővárosban a szakszervezetek szerint csaknem másfél millióan, a rendőrség szerint 806 ezren vonultak fel, megbénítva ezzel az egész országot.

Fotó: REUTERS/Christian Hartmann
Emmanuel Macron azonban az Európai Bizottság támogatását élvezi a reformot illetően, az elnök pedig elengedhetetlennek tartja a nyugdíjrendszer átalakítását és egységesítését egy pontalapú egyetemes rendszerré, a jelenleg vállalatonként, illetve ágazatonként működő, 42-féle nyugdíjrendszer helyett, amelynek egyik fő kedvezményezettjei éppen a tömegközlekedésben dolgozók. Sokan azonban a törekvésekben inkább Macronnak a társadalom minden rétegére kiterjedő változtatási szándékát látják, aki a 2022-es elnökválasztásra készülve háborút hirdetett a sok korábbi francia államfőnek gondot okozó nyugdíjrendszerrel szemben.