A fehérorosz rendőrség 364 embert vett őrizetbe az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök elleni újabb tüntetéseken – közölte a minszki belügyminisztérium csütörtökön.
A Vjaszna nevű jogvédő szervezet korábban 259 ember előállításáról számot be.
A fővároson kívül Hrodnában, Homelben, Bariszavban és más településeken is őrizetbe vettek tiltakozókat.
Csütörtökre virradóra ezrek vonultak az utcára, hogy kifejezzék nemtetszésüket Lukasenka újraválasztásával.
A 66 éves államfő szerdán letette a hivatali esküt. A ceremóniát nem jelentették be előre, és noha ezt a törvény előírja, nem közvetítették a televízióban. Az ellenzék válaszul polgári engedetlenségre szólította fel a fehéroroszokat.
Az Európai Unió csütörtöki közleményében illegitimnek nevezte Lukasenka beiktatását. Az augusztus 9-i fehérorosz elnökválasztás sem szabadnak, sem tisztességesnek nem volt nevezhető, ezért az EU nem ismeri el annak meghamisított eredményeit – mondta el Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.
A 26 éve hatalmon lévő Lukasenka hatodik mandátumát szerezte meg az idei elnökválasztáson a szavazatok több mint 80 százalékával, de az ellenzék szerint elcsalta a választást. Fehéroroszországban a voksolás óta folyamatosak a tüntetések.
Csütörtökre virradóra a rohamrendőrök vízágyúval és könnygázzal oszlatták szét a tömeget Minszkben. Többen megsérültek. Helyiek elmondták: úgy hallották, hogy lövések is eldördültek a megmozdulás során.
Az ellenzék Lukasenka távozását, a politikai foglyok elengedését és új választások kiírását követeli. Az államfő elutasítja a párbeszédet.