Továbbra sem találják csaknem száz lakóját annak a 12 szintes társasháznak, amelynek egyik fele kártyavárként omlott össze csütörtökre virradó éjjel a floridai Miami egyik óceánparti negyedében, Surfside-ban – jelentette fél nap elteltével a helyi média.
Az ABC News hírtelevízió és a Miami Herald című helyi lap 99-re becsüli a ház eltűnt lakóinak számát.
A jelentések szerint legalább egy embert holtan találtak, és a szerencsétlenségben legkevesebb tucatnyian megsérültek, közülük ketten válságos állapotban vannak. A helyi hatóságok egyelőre nem tudják, hogy pontosan hány lakó tartózkodott az épületben, amikor az összeomlott – egy közzétett videófelvétel tanúsága szerint alig néhány másodperc leforgása alatt.
A megyei tűzoltósághoz helyi idő szerint hajnali 1 óra 30 perckor futott be egy hívás a Champlain Towers South elnevezésű társasház egy részének összeomlásáról a Miami Beachtől mintegy tíz kilométerre északra található Surfside-ból. Raide Jadallah, a Miami-Dade megyei tűzoltóság helyettes mentésvezetője csütörtök délután arról számolt be, hogy 35, az épületben rekedt embert mentettek eddig ki, és további két túlélőt emeltek ki a romok alól. A helyszínen tűzoltók és mentősök százai dolgoznak, keresőkutyák és drónok segítségével kutatva át a törmeléket a lehetséges túlélők után.
Az 1981-ben épített 136 lakásos társasház leomlott északkeleti szárnyában mintegy 55 lakás semmisült meg a tűzoltóság szóvivője szerint.
– Egyelőre nem tudni, mi okozta a házomlást
– mondta a Miami Herald című lapnak Daniella Levine Cava, Miami-Dade megye vezetője. Értesülések szerint az épület nemrég felújításon esett át.

Fotó: MTI/AP/South Florida Sun-Sentinel/Amy Beth Bennett
A hatóságoknak eddig a társasház több mint száz, biztonságban lévő lakójával sikerült felvenniük a kapcsolatot, 99 embert azonban eltűntként keresnek, közülük mintegy húszan latin-amerikai országok, így Argentína, Paraguay és Uruguay állampolgárai.
Ron DeSantis floridai kormányfő arra figyelmeztetett, hogy a halálos áldozatok száma igen magas lehet.
– Rossz hírekre készülünk, tekintettel a kár mértékére
– mondta.
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy a szövetségi hatóságok készek segítséget nyújtani a mentési munkálatokban és a megmenekültek ideiglenes elszállásolásában.