Napok óta azon vitázik az olasz politikai elit, hogy meghagyja vagy eltörölje az állampolgári alapjövedelmet. A gyakran felmerülő kérdés már korábban is megosztotta a kormányerőket. Míg az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt eltökélten kitart az alapjövedelem hasznossága mellett, addig a Matteo Salvini vezette jobboldali Liga a segély visszavonását sürgeti. Az „ingyenes pénzosztást” ellenző legeltökéltebb harcos pedig az ellenzék soraiban ülő Giorgia Meloni, az Olaszország Fivérei párt elnöke. A Comói-tó partján pedig a minap festői környezetben gyűltek össze az olasz politika főszereplői, hogy az éves Abrosetti Fórumon a legfontosabb társadalmi, gazdasági kérdéseket megvitassák.
Idén a világjárvány utáni 209 milliárdos újjáépítési alap felhasználása, a gazdaság újraindítása volt a téma.
Cernobio településen, a Villa D’Este-palotában vasárnap megrendezett fórumon az alapjövedelem kérdése felkavarta a politikai kedélyeket, és elárasztotta a napilapok hasábjait. A vitatott juttatást a Giuseppe Conte vezette kormány első ciklusában, 2019-ben vezették be, az Öt Csillag Mozgalom kezdeményezésére. A cél nemcsak a mélyszegénységbe süllyedt rétegek segítése volt, hanem a foglalkoztatás serkentése, a munkaerőkereslet, -kínálat hatékonyabb kezelése.
A várt eredmények elmaradtak: sem a szegénység visszaszorítása, sem a munkanélküliség csökkentése nem igazolódott be, csupán nyolcmilliárdos meg nem térülő kiadást jelentett az államháztartásnak. A jobboldali pártok szerint az egészségügyi vészhelyzet miatt komoly gazdasági nehézségekkel küzdő országnak felül kellene vizsgálnia, érdemes-e kitartani az alapjövedelmek folyósítása mellett vagy inkább a vállalkozások támogatása jelentené a megoldást a gazdasági növekedéshez. Az utóbbi időben rengeteg visszaélésre is fény derült, amikor illetéktelen személyek, maffiózók, büntetett előéletű személyek igényelték, miközben feketén dolgoztak.
Matteo Salvini, a jobboldali Liga elnöke elismerte, hogy bár az alapjövedelmet a Liga és az Öt csillag Mozgalom koalíciós kormányzása idején vezették be, elhibázott lépés volt, ideje lenne visszavonni. Szerinte a helytelenül felhasznált nyolcmilliárdot a jövőben a termelői ágazatba, munkahelyek teremtésébe kell fektetni, nem pedig segélyezésekbe.
Nem az a megoldás, hogy az embereket a szegénységben tartjuk, hanem hogy olyan körülményeket teremtsünk, amely kiutat jelent számukra