Tanárhiány és magas fluktuáció jellemzi a svéd oktatást
Minden negyedik tanár évente munkahelyet vált, és a tanárok fele csak legfeljebb három évet tölt ugyanabban az iskolában, derült ki a svéd állami tévé tanárfluktuációról készített felméréséből. Az SVT csatorna most először vizsgálta a témát, a felmérésben pedig olyan tanárokat kérdezett meg, akik úgy döntöttek, felmondanak a munkahelyükön. A leggyakoribb felmondási okok a rossz munkahelyi környezet, valamint a rossz fizetés, illetve a váltással elérhető fizetésemelés. Az iskolákban pedagógushiány van, ezért a tanárok ki tudják használni a keresleti piacot, és így jobb munkahelyi körülményeket, valamint jobb fizetést tudnak kialkudni egy esetleges munkahelyváltással. Ugyanakkor ez a folyamat a tanulókra nézve komoly következményekkel jár, különösen az amúgy is szerényebb képességű diákokat érinti rosszul. „Ez leginkább a gyenge tanulókat befolyásolja, mert ők különösen igénylik a kiszámítható és biztonságos oktatást” – mondta el Karin Lindqvist, a svéd iskolafelügyelet munkatársa.
Forrás: SVT
Továbbra is súlyos gond az illegális migráció Spanyolországban
Hétvégén összesen 221 bevándorló érkezett a Kanári-szigetekre négy hajóval. A hatóságok tájékoztatása szerint mindannyian a Szaharától délre fekvő országokból indultak útnak, hogy a szigetcsoport valamelyikén kössenek ki. Először Fuerteventurán húztak partra két csónakot, amelyeken 130 szubszaharai állampolgár utazott, a legtöbbjük férfi, ezután Lanzarotéra érkezett 53 migráns, Gran Canariára pedig további 38, köztük csecsemők és kisgyerekek is. A spanyol kormány hiába egyezett meg Marokkóval a ceutai és melillai határok újranyitásáról, illetve a fokozottabb ellenőrzésekről, ez semmit sem segít az illegális migráció felszámolásában. Bár Marokkóból valóban kevesebb migráns érkezik Spanyolországba, a szubszaharai állampolgárok továbbra is tömegestül vágnak neki az életveszélyes útnak a jobb élet reményében.
Forrás: Elmundo.es
A svéd lap szerint Orbán Viktor zsarolja Európát
Az Oroszország elleni hatodik szankciócsomag kapcsán a Svenska Dagbladet politikai napilap azt írja, Orbán Viktor magyar miniszterelnök tartja vissza az intézkedéscsomagot, ezzel pedig nagyon nehéz helyzet elé állítja az uniós vezetőket. A lap kiemeli, hogy a magyar államfő annak ellenére teszi ezt, hogy Magyarország több időt kapna az oroszolaj-import tilalmának bevezetésére, mint a többi ország. A lap szerint ha Orbán vétója miatt kikerül a csomagból az energiahordozó importtilalma, akkor az EU hatalmasat veszít presztízséből Putyin szemében. A másik alternatíva az lenne, hogy csak a teherszállítókkal szállított olajra vonatkozzon az embargó, így a tengerrel és kikötővel nem rendelkező Magyarországot az nem érintené. Ugyanakkor egy ilyen intézkedés esetén az uniós vezetőknek nehéz lenne megmagyarázni, miért csak a magyaroknak nem kell áldozatot hozniuk. A lap szerint nem biztos, hogy az uniós országoknak kell Orbánt meggyőzniük. Felidézi, hogy Olena Zerkal, az ukrán energiaminiszter tanácsadója a múlt héten emlékeztetett arra, hogy Ukrajnán halad keresztül az az orosz kőolajvezeték, amely Magyarország felé szállítja az olajat, ezért Ukrajnának erős lap van a kezében. Az újság szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök így olyan nyelven beszélhet, amelyet Orbán ért, – azon a nyelven, amelyet ő maga beszél a többi uniós országgal – azaz a zsarolás nyelvén.
Forrás: Svenska Dagbladet