Bár Németország eddig vonakodott állást foglalni a témában, Robert Habeck gazdasági miniszter a napokban bejelentette, hogy a kormány kész leállítani az orosz olajszállítást.
Ma kijelenthetem, hogy Németország számára kezelhetővé vált az embargó
– mondta a zöldpárti miniszter lengyel kollégájával, Anna Moskwával folytatott keddi varsói megbeszélése után.
A gazdasági miniszterrel ugyanakkor nem értenek egyet az ipari szereplők, akik többször jelezték, hogy beláthatatlan következményekkel járna, ha megszűnne az orosz gáz- és olajellátás. Úgy vélik, hogy a gazdaság hamar összeomlana, mint egy kártyavár, ezért nem győzik jelezni a kormány felé, hogy vétózzák meg az uniós embargót. A német kabinet álláspontja a szankciók kapcsán ugyanakkor már az ukrajnai háború kitörésekor sem egyezett az emberékével.
Németország kész elviselni, hogy nagy árat fizessen azért, ha Ukrajna biztonsága érdekében Oroszországgal szemben újabb szankciókat kell bevezetni
– jelentette ki korábban Annalena Baerbock német külügyminiszter Kijevben. Vagyis, a tárcavezető már februárban nyíltan kimondta, ami azóta valósággá vált: a szankciók rekordmagas inflációt okoznak, amely a németekre is ugyanúgy visszacsapódik, mint a többi országra – de a szankciók fontosabbak.
Szerbia nem változtat az álláspontján
Németországgal ellentétben Szerbia elnöke nem hajlandó az emberekkel megfizettetni a háború árát. Aleksandar Vučić szerb államfő szerint az ország marad a korábbi álláspontján. Habár óriási a nyomás, ennek ellenére a kormány nem vezet be szankciókat Oroszországgal szemben. Az elmúlt napokban egyre több spekuláció látott napvilágot arról, hogy az állam mégis csatlakozik a nyugati intézkedésekhez, miután amerikai szenátorokkal találkozott a köztársasági elnök, s egy héttel elhalasztotta a televíziós beszédét. Vučić legutóbb egy katonai bemutatón oszlatta el a kételyeket.