– A modern társadalmakban nincs helyük szögesdrótoknak és kerítéseknek, különösen most, hogy Horvátország Schengen kapujában áll – nyilatkozta a napokban a baloldali szlovén kormány belügyminisztere, Tatjana Bobnar, miután az ellenzéki jobboldal keményen bírálta őt. A júniusban hivatalba lépett kormány ugyanis bejelentette, eltávolítja a 2015-ös migrációs válság után Szlovénia horvátországi határára épített, 176 kilométer hosszú, részben pengés drót-, részben panelkerítést. A koalíció érvelése szerint a kerítés embertelen és hatástalan, a migrációs politikában pedig az emberi jogok teljes tiszteletben tartására törekednek.
Bár eddig mindössze négy kilométernyi kerítést távolítottak el – az év végére ígérik a teljes lebontását –, az ellenzék szerint önmagában a bejelentés is az illegális bevándorlóknak szóló meghívólevéllel ér fel.
– Szlovénia az illegális migránsok célországává válik – fogalmazott Branko Grims, a Szlovén Demokrata Párt képviselője. A biztonsági kockázatok figyelmen kívül hagyása miatt a párt bizalmatlansági indítványt nyújtott be a belügyminiszter ellen, ami valószínűleg meg fog bukni, mivel a hárompárti baloldali kormánynak kényelmes többsége van a parlamentben.
A szlovén baloldal úgy gondolja, hogy a migránsok visszaküldésével, az önkéntes hazatérések ösztönzésével, illetve a hőkamerákkal, a drónokkal és a nagyobb rendőri jelenléttel kiváltható a határkerítés. Ez Robert Golob miniszterelnök választási programjának egyik kulcseleme volt
– mondta lapunk megkeresésére Párducz Árpád, a Migrációkutató Intézet munkatársa.