A szlovéniai határkerítés elbontása arra bátoríthatja a nyugat-balkáni útvonalat használó migránsokat, hogy Horvátországon keresztül kíséreljenek meg átjutni Szlovéniába, majd onnan Ausztriába és további nyugat-európai országokba – magyarázta Vargha Márk, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője, milyen következményei lehetnek annak, ha a 2015-ben a szlovén–horvát határon felhúzott, 1,8 méter magas kerítés múlttá válik. A szlovén kormány év végére jósolja a közel kétszáz kilométer hosszú – a két ország határának mintegy harmadát lefedő – építmény teljes lebontását: a kerítés 51 kilométeres részét a szlovén hadsereg távolítja el, a fennmaradó szakaszt ezzel megbízott vállalat számolja fel. A szakértő ugyanakkor úgy véli, nagy valószínűséggel továbbra is fennmarad az osztrák határőrizet, valamint felerősödhet az együttműködés a szlovén és az olasz rendőri szervek között. Vargha Márk a szlovén rendőrség közleményére hivatkozva elmondja, a határkerítést elsősorban nagyobb rendőri jelenléttel, drónok és hőkamerák alkalmazásával, illetve megváltoztatott járőrútvonalakkal igyekeznek pótolni.
A június elején hivatalba lépő Robert Golob vezette baloldali szlovén kormány egyik prioritása volt a határkerítés felszámolása, a politikus már kampánya során is első teendői között említette azt. Vargha Márk szerint a zöld, szociáldemokrata és baloldali pártokat tömörítő koalíció Nyugat-Európához kíván közeledni politikai értelemben, migrációs politikájukat az emberi jogok tiszteletére, a szolidaritásra építenék a regionális kooperáció, valamint az önkéntes visszatérések támogatásával. „A kerítés nem teljesítette feladatát, amely az volt, hogy elrettentse az illegális határátlépőket” – indokolta Golob, miért döntött az építmény lebontása mellett.
A szögesdrót kerítés megépítésekor az akkori szlovén miniszterelnök, Miro Cerar úgy nyilatkozott, az ilyen típusú akadályok miatt a bevándorlók kénytelenek lesznek a határátkelők felé venni az irányt. Cerar szerint erre azért is volt szükség, mert Horvátország nem akart együttműködni: „Illegálisan szervezkedtek, és éjszakánként menekülteket küldtek át határunkon” – vélekedett.
Szlovénia éppen akkor döntött a határkerítés felszámolása mellett, amikor láthatóan megélénkült a mozgás az Európába irányuló illegális migrációs útvonalakon – a jobboldali ellenzék emiatt keményen bírálta is a kormányt, mondván, a döntést nem előzte meg sem az ország biztonsági helyzetének az elemzése, sem szakértők véleményének kikérése. Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) adatai szerint 2022 első felében 84 százalékos emelkedést tapasztaltak az illegális határátlépések számában: közel 115 ezer határsértést regisztráltak. Az elmúlt évekhez hasonlóan a nyugat-balkáni útvonal a legnépszerűbb az illegális migránsok körében: januártól júniusig több mint 55 ezer illegális határátlépést jelentett a Frontex, ami közel háromszor annyi, mint egy éve. A bevándorlók többsége Szíriából, Afganisztánból és Törökországból érkezett.
A harmadik országbeliek Szlovéniát sem kerülték el, a rendőrség az év első felében 6006 illegális határátlépést jelentett. Ez 75 százalékos növekedés az előző évi adatokhoz képest. A főbb származási országok közé tartozik Afganisztán – ahonnan kétszer annyian érkeztek, mint egy évvel ezelőtt –, Pakisztán és Nepál. A hatóságok továbbá arról is beszámoltak, a védelmi státust kérők száma egy év alatt körülbelül négyszeresére emelkedett, különösen az afgánok körében tapasztaltak növekedést.
– A közelmúlt afganisztáni problémái: földrengés, áradás, belső hatalmi harcok, a Pakisztán esetében tapasztalható belső instabilitás, valamint az orosz–ukrán háború miatt jelentkező élelmezési és gazdasági problémák – sorolja Vargha Márk, milyen okok húzódnak a déli határ menti migrációs nyomás felerősödése mögött. A szakértő szerint a 2015-ös bevándorlási hullámhoz képest jelentős változások következtek be: a 18–35 év közötti gazdagabb, minőségibb oktatásban részesülő férfiak mellett egyre nagyobb arányban jelennek meg az útvonalon a szegényebbek, a kiskorúak, az idősek, illetve a nők. 2018 óta az afgánok képviselik a legnagyobb etnikumot, őket a pakisztániak, irakiak, irániak és szírek követik.
Bár az ukrajnai harcok elől menekülők elsősorban a szomszédos országokban keresnek menedéket, jelentős számban tartanak Nyugat-Európába is. Az ENSZ adatai szerint Lengyelország fogadta be a legtöbb menekültet, közel 4,8 millió személyt, a második helyen hazánk áll: Magyarországra több mint 995 ezren érkeztek mindeddig. A nem szomszédos országok közül Németország regisztrálta a legtöbb menekültet, 893 ezer főt, utána következik Csehország mintegy 396 ezer ukránnal, harmadik helyen Olaszország áll több mint 145 ezer menekülttel. Jelentős létszámban érkeztek Ausztriába is, körülbelül 76 ezren, azonban a szlovén–horvát határon felhúzott szögesdrót kerítés lebontása miatt dél felől még nagyobb migrációs hullám várhat az országra.
Hazánk 2015 nyarán csatlakozott a határkerítéssel rendelkező országok listájához: először a Szerbiából érkező migránsok elé emelt falat a kormány, majd Horvátországgal közös határán is. Noha hazánk keményvonalas migrációs politikáját számos bírálat érte, a szögesdrót kerítés a mai napig hatásosnak bizonyul. A szerb belügyminisztérium nemrégiben közölte, hogy két irreguláris migránstábort fedeztek fel Szabadka környékén. Rados Djurovic, a belgrádi székhelyű Menekültügyi Védelmi Központ civil szervezet ügyvezető igazgatója arról számolt be, körülbelül háromezren várakozhatnak Magyarország és Szerbia közös határán, többségük Indiából, Pakisztánból és Szíriából érkezett. Hozzátette, naponta körülbelül ezer migráns érkezik a hazánkkal szomszédos országba: mintegy négyszázan Észak-Macedóniából és Koszovóból, a maradék hatszázat azok teszik ki, akiket a magyar határőrség visszafordít.