Az európai országok egy része annak ellenére támogatja fegyverszállítmányokkal Ukrajnát, hogy saját lakosságuk ellenzi ezt – mutatott rá a Századvég, Európa Projekt-kutatása alapján készült, csütörtökön megjelent elemzésében. Az elutasítottság azonban nem véletlen: az, hogy fegyverekkel támogatnak a kormányok egy háborúban álló országot, az egyik legkockázatosabb formája a segítségnyújtásnak, amely egyre közelebb viszi az adott államot a háborús érintettséghez.
Számos európai országban, ahol a kormányzat lépései – a fegyverszállítás tekintetében – nincsenek összhangban a lakosság elvárásaival, a megkérdezettek inkább elégedetlenek azzal, ahogyan az országuk kormánya az orosz–ukrán válság következtében kialakult helyzetet kezelte
– hangsúlyozta a Századvég.
A Századvég adatai szerint különösen nagy a lakosság elégedetlensége a kormánnyal Bosznia-Hercegovinában, abban az országban, ahol az 1990-es években véres harcok dúltak. A több mint három évig tartó boszniai háborúknak mintegy százezren estek áldozatul és becslések szerint több mint kétmillióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Bulgáriában szintén magas a kormánnyal elégedetlenek köre: januárban hatalmas belpolitikai vihart kavart, hogy kiderült, a Kiril Petkov vezette kormány titokban szállított katonai eszközöket és dízelolajat Ukrajnának. A sorban Szlovákia foglalja el a harmadik helyet, tavaly több ezren vádolták Pozsonyt azzal, hogy a fegyverszállítmányokkal hadat üzen Oroszországnak.