Oroszország részeként ismeri el az Ukrajnától elcsatolt területeket Szíria elnöke

Damaszkusz elismeri Oroszország új határait az elcsatolt donyecki, luhanszki, herszoni és a zaporizzsjai területekkel – közölte Bassár el-Aszad szíriai elnök a RIA Novosztyinak adott, csütörtökön megjelent interjújában.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 03. 16. 12:13
ASZAD, Bassár el-
Damaszkusz, 2018. június 24. A SANA szíriai állami hírügynökség által 2018. június 24-én közreadott képen Bassár al-Aszad szíriai elnök interjút ad az NTV orosz televízió riporterének Damaszkuszban 2018. június 24-én. (MTI/EPA/SANA) Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aszad, akit szerdán fogadott a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz elnök, a szóban forgó régiókat történelmileg orosz területeknek nevezte, amelyek mintegy száz éve, Lenin idején kerültek Ukrajnához, és amelyeken ma orosz állampolgárok élnek.

Közölte, hogy erre ugyan nincs bizonyíték, de „várható”, hogy az Egyesült Államok iszlamista terroristákat fog átdobni Szíriából Ukrajnába az Oroszország elleni harchoz. Felhívta a figyelmet: az interneten megjelent videók tanúsága szerint ilyenek már vannak a hadszíntéren.

Aszad szerint Damaszkusznak arra viszont van bizonyítéka, hogy a szíriai el-Tanfban lévő amerikai bázison terroristákat képeznek ki.

Másfelől ha szíriai önkéntesek jelentkeznének az Ukrajna elleni harcra, akkor azt nem a szíriai állam nevében tennék, és Damaszkusznak nem volna róla tudomása, mert közvetlenül az orosz hatóságokhoz fordulnának – mondta.

Egyébiránt állítása szerint nem aggasztja, hogy Ukrajnából esetleg fegyverek szivárognak át a szíriai kormányellenes erőkhöz, mert ezek az erők annyi közvetlen támogatást kapnak a NATO-országoktól, hogy ahhoz képest ez a mennyiség eltörpülne.

Aszad úgy vélekedett, hogy a harmadik világháború már folyik, de a korábbi világháborúktól eltérő formában. Támogatásáról biztosította a szíriai orosz katonai jelenlét kiterjesztését, ha ezt Moszkva akarja. Mint mondta, ebben a kérdésben mind politikai, mind katonai értelemben nézetazonosság van a felek között, de katonai értelemben a kérdés most nem került napirendre.

Kifejezte abbéli reményét, hogy az orosz jelenlét fennmarad az országában, és nem korlátozódik csupán a terrorizmus elleni küzdelemre, mert fontos szerepe van a nemzetközi erőegyensúlyban.

Oroszország 2015 óta légibázist üzemeltet Hmejmímben, Tartuszban pedig egy haditengerészeti műszaki bázist.

„A szíriai nép több okból is nagy lelkesedéssel támogatja Oroszországot. Egyrészt a szolidaritás miatt. Másrészt van egy globálisabb szemlélete ennek a (ukrajnai) háborúnak: ez a háború kezdi el megváltoztatni a világ (eddigi) egyensúlyát, Szíria, Irak és sok más ország szenvedésének egy részét ugyanis az egypólusú világ okozta” – mondta Aszad.

A legtöbb szíriai győzelmet kíván Oroszországnak a (ukrajnai) „különleges hadműveletben”, mert azt követően „egy új világ fog kialakulni – egy biztonságosabb és békésebb világ” – tette hozzá.

A szíriai elnök nemzetközi koalíció létrehozását sürgette az amerikai „hegemóniával” szembeni ellenálláshoz. Ennek potenciális tagjaiként a BRICS országcsoport tagjait (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-afrikai Köztársaság) és általában azokat az államokat nevezte meg, amelyek folyamatosan távolodnak Washingtontól, elvesztették a hitüket benne, és úgy érzik, hogy veszélyt jelent a stabilitásra.

Aszad az interjúban ismételten köszönetet mondott Putyinnak a szíriai földrengés utáni kárenyhítéshez nyújtott orosz támogatásért.

Borítókép: Bassár el-Aszad szíriai elnök (Fotó: MTI/EPA/SANA)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.