Az észak-koreai hadsereggel szembeni arrogancia öl

Tavaly több mint száz ballisztikusrakéta-kísérletet hajtott végre Észak-Korea, de mégis mennyire veszélyes a világtól elzárt ország hadereje? Amerikai parancsnokok is elismerik, hogy „jelentős tudásbéli hiányosságaik” vannak Phenjan terveit, képességeit, doktrínáit és a katonák harci hajlandóságát illetően.

2023. 05. 20. 7:42
KIM Dzsong Un
Phenjan, 2023. március 17. A észak-koreai kormány által 2023. március 17-én közreadott képen Kim Dzsong Un elsõszámú észak-koreai vezetõ, a Koreai Munkapárt fõtitkára figyeli, amint egy Hvaszong-17-es interkontinentális ballisztikus rakétát lõnek ki a phenjani nemzetközi repülõtérrõl március 16-án. A rakétafelbocsátás válasz volt a március 13-án kezdõdött amerikai-dél-koreai hadgyakorlatokra. MTI/AP/KCNA/KNS Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea azzal vádolta meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, hogy az április óta zajló, éves közös hadgyakorlattal fokozza a nukleáris zsarolást, és ígéretet tett arra, hogy megfelelő lépéseket tesz az általa háborús őrületnek nevezett ténykedéssel szemben – idézte a Reuters hírügynökség a KCNA észak-koreai állami médiát.

Phenjan a hadgyakorlatot inváziós próbának nevezte, és bejelentette katonai programjának fokozását.

De mégis mennyire kell komolyan venni Észak-Korea fenyegetéseit, és mennyire ütőképes a hadserege?

 

Biztosra csak keveset tudunk

Noha az amerikai hadsereg rutinszerűen készít terveket gyakorlatilag minden lehetséges konfliktusra – ideértve Kína meglepetésszerű tajvani megtámadását, vagy egy afrikai vagy közel-keleti viszályt –, az elzárt Észak-Korea esetében Washingtonnak jóval nehezebb dolga van.

Amerikai parancsnokok is elismerik, hogy jelentős tudásbéli hiányosságaik vannak Phenjan terveit, képességeit, doktrínáit és a katonák harci hajlandóságát illetően.

Ez szó szerinti egy fekete lyuk

– mondta Michael Martin vezérőrnagy, az amerikai különleges műveleti parancsnokság Koreával foglalkozó vezetője a The Washington Times amerikai lapnak, utalva az észak-koreai hadsereg és a nukleáris fegyverek ütőképességének ismeretének hiányára, amely szerinte egy, a koreai-félszigeten kialakult konfliktus esetén problémákhoz is vezethetne.

Martin szerint ezért az észak-koreai nukleáris programot és a hadsereget is az alulbecslés elkerülése érdekében úgy kell kezelni, mintha a vélt képesség a tényleges lenne.

 Hozzátette: az amerikai hadtörténelemben nem egyedülálló a hiányos információk ellenére folytatott harc – utalt a tálibok feltételezett képességeire.

 

Csak 34. a rangsorban

A globális katonai képességi rangsorban (Global Firepower) mintegy hatvan különböző tényező figyelembevételével, – mint a hagyományos katonai képességek állapota földön, vízen, levegőben; a felszerelés, a katonák száma, a természeti erőforrások, a pénzügyi keret vagy épp a földrajzi elhelyezkedés – Észak-Korea a 34. helyre került a 145 ország rangsorában. Összehasonlításképp: az Egyesült Államok az első, Oroszország a második, Kína a harmadik, míg Phenjan egyik legfőbb ellenfele, Dél-Korea a hatodik helyre került.

A 34. hely ellenére az észak-koreai hadsereg a számok alapján a „világ egyik legfélelmetesebbje”, becslések szerint évi 7–11 milliárd dollárt költenek rá, vagyis az ország GDP-jének húsz-harminc százalékát – ezzel GDP-arányosan Phenjan költi a legtöbbet a hadseregére a világon.

A Council on Foreign Relations amerikai agytröszt becslése szerint a haderő mintegy 1,2 millió főt számlál, további hétmillió tartalékossal és egy erős ballisztikusrakéta-programmal, amely kapcsán Phenjan csak tavaly több mint száz rakétakísérletet hajtott végre.

Az persze kérdéses, hogy a szovjet időket idéző hadsereg felszerelése mennyire fejlett, ugyanakkor szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az elmúlt években – részben a külföldi hírszerzésnek köszönhetően – komoly fejlesztésekre került sor.

 

Veszélyes lehet a Kim családért érzett lojalitás

Az amerikai és dél-koreai szakértők Phenjannal kapcsolatos egyik legnagyobb félelme furcsamód nem a jelenlegi helyzet fennmaradása, hanem épp a kommunista ország reakciója a jövőjét veszélyeztető tényezőkre.

David Maxwell, az Foundation for Defense of Democracies amerikai agytröszt vezető munkatársa szerint az észak-koreai fegyveres erők ugyanis mindenekelőtt a Kim család iránt éreznek lojalitást, ideértve a hagyományos parancsnoki struktúrák figyelembevételét.

Felkészültnek, de óvatosnak kell lennünk, mert az arrogancia öl

– nyomatékosított Maxwell utalva az észak-koreai hadsereg moráljára.

Az észak-koreai stratégia gerincét a külső fenyegetéstől való félelem adja – amely a huszadik századi Japán megszállás, majd a félsziget erőszakos felosztásából fakad. A Kim család teljhatalma is éppen ebből a félelemből ered, ugyanis ők „megígérték” a koreai népnek, hogy megvédik őket a külső fenyegetésektől.

Phenjan nemzetbiztonsági stratégiája pedig kettős: 

egyrészt biztosítani kívánja a Kim család hosszú távú hatalmát a függetlenség érdekében, másrészt megtartani a koreai-félsziget feletti meghatározó befolyást.

Így a kommunista ország nukleáris és ballisztikus programja is a külső fenyegetések elleni védekezést és az elrettentést szolgálja.

Sőt, Phenjan olyan új fegyverekkel is kísérletezik, mint a nukleáris képességgel felszerelt víz alatti drón, amely képes hatalmas radioaktív szökőár létrehozására. Noha elemzők szkeptikusak voltak az eszköz valós fenyegetését illetően, a tesztelések eddig Phenjan várakozásait támasztották alá.

Borítókép: A észak-koreai kormány által 2023. március 17-én közreadott képen Kim Dzsong Un első számú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára figyeli, amint egy Hvaszong–17-es interkontinentális ballisztikus rakétát lőnek ki a phenjani nemzetközi repülőtérről március 16-án. A rakétafelbocsátás válasz volt a március 13-án kezdődött amerikai–dél-koreai hadgyakorlatokra (Fotó: MTI/AP/KCNA/KNS)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.