Közös az álláspont
A magyar miniszterelnök az illegális migrációval kapcsolatban leszögezte: ebben az ügyben a magyar álláspont változatlan. Arra az lehetne a megoldás – amit egyébként a magyar törvények is kimondanak –, hogy ha valaki benyújt egy belépési kérelmet az unió területére, amíg azt a kérelmet el nem bírálták, az adott személynek fizikailag az európai határokon kívül kell lennie.
– Ha ezt kimondanánk, hogy csak az léphet be az unió területére, akinek lefolytatták az eljárását és megkapta az engedélyt valamelyik tagállamtól, hogy beléphessen, már túl is lennénk ezen a mizérián
– hangsúlyozta Orbán Viktor. Hozzátette: az EU ezt a döntő lépést nem hajlandó megtenni, és sajnos az Európai Bizottság (EB) új migrációs javaslata sem érte el ezt a célt, ezért ebben az ügyben tovább kell harcolni.
A miniszterelnök az Európai Bizottság által most felvázolt – a migrációval is foglalkozó – költségvetési módosítási javaslattal kapcsolatban megjegyezte: az a pénz, amit az EB ebben a migráció elleni küzdelemre elkülönít, nevetséges.
– Azt kell mondani, hogy az egész javaslat, ahogy van, a bizottságtól komolytalan és ebben a formában – Magyarország álláspontja szerint – alkalmatlan a tárgyalásra
– jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve: egy komolyan vehető javaslatra van szükség az EB részéről.
A visegrádi négyek miniszterelnökeinek pozsonyi találkozóján az illegális bevándorlás kezelésének lehetőségein kívül az ukrajnai helyzet és annak következményei, a Nyugat-Balkán kérdése és az EU zöldmegállapodása is terítékre került. A Nyugat-Balkán ügyével kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: az elmúlt héten a régió számos országában járt, és örömmel hallotta, hogy fennmaradt az a közös álláspont, hogy a balkáni országok európai uniós csatlakozási folyamatát fel kell gyorsítani.
Elmondta: olyan időszakban vagyunk, amikor a figyelem nagy része Ukrajnára összpontosul, de vannak más problémák is, figyelni kell a Balkánra is, ahol olyan növekvő feszültségek vannak, amelyek kifinomult, komplex megoldást igényelnek, s amelyek kezelése az unió részéről tele van tévedésekkel és eddig kudarcos volt. Hangsúlyozta: egy olyan Balkán-politikára van szükség, amely egyértelmű tagsági perspektívát ad az ott élő népeknek.
Kijelentette, megengedhetetlen, hogy az az érzés alakuljon ki, hogy Ukrajna hamarabb kerülhet be az EU-ba, mint azok az országok, amelyek már évek óta tagjelöltek.
A téma kapcsán Orbán Viktor reagált arra is, hogy múlt heti kérésének megfelelően a szerb hatóságok hamarosan kiengedik az őrizetből a korábban elfogott három koszovói rendőrt. – Annak is örülök, hogy a szerb hatóságok, illetve a bíróság úgy döntött, hogy a három koszovói rendőrt kiengedik, és ezzel a gyorsan növekvő feszültséget némileg sikerült csökkenteni – mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök az EU zöldmegállapodásáról és annak a versenyképességgel összefüggő hatásairól szólva kijelentette: a zöldátmenet fontos, de azt úgy kell végrehajtani, hogy az ne rontsa le Magyarország és Közép-Európa versenyképességét. – Zöldátmenet az iparral együtt, de nem az ipar nélkül és különösen nem az ipar ellenében – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A miniszterelnök elmondta: áttekintették az orosz–ukrán háború kérdését is, de – mint mondta – nem az a cél, hogy ez a téma legyen a közös együttműködés középpontjában. Kijelentette: Magyarország osztozik az Ukrajnából érkező gabona miatti aggodalmakban.
– Támogatjuk, hogy Ukrajnából eljusson Európán kívüli célpontjaihoz, de nem támogatjuk, hogy ez a gabona itt maradjon például Magyarországon, és tönkretegye a teljes magyar gabonapiacot
– fogalmazott Orbán Viktor. A V4-es csoport miniszterelnökeinek pozsonyi találkozójára a június végén befejeződő szlovák V4-es elnökség egyik záróeseményeként került sor. A visegrádi csoport elnökségét Szlovákia után júliustól Csehország veszi át.
Elutasítják a brüsszeli migrációs terveket
– A V4-országok a háborús menekültek befogadásával kapcsolatban is felnőnek a kihíváshoz, ez ma egy olyan téma, ami nagyon is összeköt bennünket – jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.
– Határozottan kiállunk amellett, hogy az Európai Unió külső határait meg kell védeni, és hogy nem lehet támogatni az embercsempész-szervezeteket, az embercsempészeket, mert ez teljesen erkölcstelen, és nem lehet egyidejűleg támogatni a terrorszervezeteket sem. Nem értünk egyet semmilyen migránskvótával, és nagyon világosan kifejezzük, hogy Európának rendelkeznie kell olyan mechanizmusokkal, amelyekkel megvédheti magát a külső migrációtól.
Morawiecki arról a migrációs paktumról beszélt, amelyet nemrég fogadtak el az uniós belügyminiszterek tanácskozásán, és amely a gyakorlatban két lehetőség elé állítja a tagállamokat: vagy befogadnak meghatározott számú bevándorlót, vagy migránsonként több tízezer eurót kell befizetni az uniós kasszába.