Erről azzal kapcsolatban beszélt, hogy az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala aznap közölte: legkevesebb 87 holttestre bukkantak egy tömegsírban Nyugat-Dárfúr tartományban, a vérengzésért pedig vélhetően a hadsereggel szemben álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és szövetségesei a felelősek – írta a The Guardian című brit lap.
Abdullah közölte:
A lázadó milícia valójában nem a hadsereg, hanem a szudáni állampolgárok ellen lép fel, az RSF tevékenységét pedig rasszista indíttatású etnikai tisztogatásként jellemezte.
Az áldozatok közül sokan a maszalit törzs tagjai voltak.
Az RSF magas rangú tisztségviselői tagadják, hogy a félkatonai szervezetnek bármi köze lett volna a vérengzéshez, mondván, erőik nem keveredtek bele a nyugat-dárfúri konfliktusba, mert szerintük az törzsi jellegű.
Egy másik forrás szerint a maszalit törzs tagjai és mások politikai motivációi állnak a vádak hátterében. A tisztségviselő mindazonáltal kijelentette: a szervezet kész részt venni a vizsgálatban, és átadni bármely katonáját, akiről kiderül, hogy törvényt sértett.
A rivális frakciók között áprilisban kirobbant harcokkal párhuzamosan az etnikai indíttatású erőszak is fokozódott az elmúlt hetekben Szudánban. El-Geneina városban szemtanúk és jogvédő csoportok beszámolói szerint az RSF és más arab milíciák támadásokat intéztek a nem arab maszalitok ellen, sok esetben közvetlen közelről lövöldözve az emberekre.
Az ENSZ közleménye szerint a helyi lakosokat június 20-án és 21-én arra kényszerítették, hogy a város melletti nyílt területen a velük kiásatott sekély sírokban tüntessék el a halottakat, köztük nők és gyermekek holttestét.
„A lehető leghatározottabban elítélem a civilek meggyilkolását, továbbá megdöbbent az a tisztességtelen és érzéketlen bánásmód, amelyet a halottak, hozzátartozóik és közösségük iránt tanúsítottak” – fejezte ki megdöbbenését Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, aki azonnali átfogó nyomozást rendelt el a történtek kivizsgálására.
Jogvédő csoportok szerint Dárfúr régióban eddig több százezren kényszerültek elhagyni otthonukat, sokan a szomszédos Csádba menekültek.
Eközben Nyugat-Dárfúr tartományban egész városokat és falvakat fosztottak ki és égettek porig.
A mostani tragédiák miatt sokan attól tartanak, hogy megismétlődnek a 2003-ban történtek, amikor Dárfúrban a jelenleg az RSF fegyvereseinek többségét alkotó dzsandzsavíd milicisták kegyetlenkedtek etnikai kisebbségek tagjaival.
Az öt éven át tartó harcokban mintegy háromszázezren haltak meg.
Szudánban április 15-én törtek ki harcok az az Abdel Fattáh al-Burhán vezette szudáni hadsereg és a vele szemben álló, Mohamed Hamdan Dagalo által irányított RSF és arab szövetségesei között. A főváros, Kartúm mellett a dárfúri térség vált a harcok epicentrumává.
Borítókép: A Gyorsreagálású Támogató Erők egyik járműve Kartúmban 2023 májusában (Fotó: AFP)