Jun Szok Jol egyúttal az ENSZ Phenjannal szembeni szankcióinak maradéktalan betartására szólított fel. A dél-koreai államfő az ENSZ BT-vétójoggal rendelkező öt állandó tagjának súlyos felelősségére hívta fel a figyelmet a szankciókkal kapcsolatban és további határozott lépéseket sürgetett.
El kell vágni az észak-koreai atom- és rakétaprogramhoz szükséges forrásokat, meg kell állítani a Phenjanból végrehajtott kiberbűnözést, akárcsak a munkaerőexportot. Emellett felhívta a figyelmet a rezsim emberi jogi visszaéléseire. Észak-Korea nukleáris és rakétafejlesztési programja súlyosan megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatait, közvetlen kihívást jelent a világbékére, és olyan egzisztenciális fenyegetést jelent, amely a találkozón részt vevő összes nemzetre lesújthat
– idézte fel a dél-koreai elnök találkozón elhangzott szavait a szöuli elnöki hivatal.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban megerősítette, hogy Oroszország ukrajnai háborúja a nemzetközi jog megsértését jelenti. Beszédében emlékeztetett júliusi kijevi útjára és az ott bemutatott szolidaritási és békekezdeményezésre, amely átfogó biztonsági, humanitárius és újjáépítési segélycsomag Kijev számára.
A dél-kínai-tengeri feszültségekkel kapcsolatban hangsúlyozta; Szöul nem fog eltűrni semmilyen, a status quo egyoldalú megváltoztatására irányuló törekvést. Hozzátette, a kritikus tengeri sávban szabályokon alapuló tengeri rendet kell teremteni. Pár órával később a dél-koreai elnök találkozott Li Csiang kínai miniszterelnökkel, miután Jun korábban bejelentette: Szöulnak erősítenie kell az együttműködést Kínával és Japánnal.
Borítókép: Az észak-koreai állami hírügynökség, a KCNA által közreadott felvételen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke (elöl, jobbra) és Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter (balra) megtekint egy fegyverkiállítást Phenjanban 2023. július 27-én (Fotó: MTI/EPA/KCNA)