Elfogadhatatlan, hogy egy évvel az Európa egyik létfontosságú infrastrukturális létesítményét ért terrortámadás után még mindig nem kaptunk kielégítő választ arra, hogy ki felelős a bűntényért – magyarázta lapunk megkeresésére Koskovics Zoltán. Az Északi Áramlat gázvezetékeket tavaly szeptember 26-án robbantották fel, a felelősök azóta sincsenek meg, Kijevet, Washingtont és Moszkvát is meggyanúsították már a merénylet elkövetésével. Az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője szerint az ügyet övező köd miatt Németország, Svédország és Dánia okolható, hiszen ezeknek az országok folytatnak nyomozást az ügyben.
Ennek a magatartásnak egyetlen oka lehet, még pedig az, hogy az említett államok hatóságait hallgatásra utasították a kormányzatok.
A találgatások egészen sokszínűek: vannak olyan elméletek, melyek szerint egy ukránbarát csoport volt az elkövető, akadnak olyanok, melyek szerint az ukrán titkosszolgálat állhat az incidens mögött.
A merénylet évfordulóján Seymour Hersh Pulitzer-díjas újságíró által publikált hosszú cikkben egy amerikai hírszerzési forrást idézve arról írt, hogy a támadás Joe Biden amerikai elnök parancsára ment végbe, a CIA emberei által, Olaf Scholz német kancellár tudtával.
– Jelenleg a két legnépszerűbb elmélet szerint vagy Washington, vagy Kijev robbantotta fel a kontinens egyik legfontosabb gázvezetékét, ezáltal jelentősen hozzájárulva az Európát még ma is sújtó energetikai válsághoz – mutatott rá Koskovics Zoltán. A szakértő elmondta, kevés az esélye, hogy a valódi felelősök egyszer majd bíróság elé állnak, azonban a történelem mindig meghozza a megfelelő ítéletet.
Az európai politikusok gyengeségükben minimum képtelenek megvédeni saját érdekeiket, saját polgáraikat és stratégiai objektumaikat. Legrosszabb esetben pedig cinkosként vettek részt egy Európa ellen irányuló terrorcsapásban
– húzta alá.
Németország behódolása
Németország kétségkívül az egyik legnagyobb vesztese az ukrajnai háborúnak és az arra adott európai válasznak. A szankciók következtében a német ipar és gazdaság elvesztette az elmúlt évtizedek növekedésének alapját, az olcsó és elérhető orosz energiahordozókat. Emellett egyik kiemelt jelentőségű, több milliárd eurós energetikai infrastruktúráját is támadás érte, ebből a szempontból pedig különösen érdekes, hogy Berlin nem tesz meg mindent a felelősök felkutatására.
Berlin háború során tanúsított viselkedése arra utal, hogy nincs szuverén német külpolitika. Sőt a saját gazdasági érdekeik, a német cégek versenyképességének feláldozása – a családi vállalkozásoktól egészen a nagyvállalatokig – azt mutatja, hogy független német gazdaságpolitika sincs
– magyarázta a szakértő.