Saját politikai és anyagi érdekeit helyezte előtérbe a képmutató német politikus

A müncheni biztonságpolitikai konferencia elnöke, Christoph Heusgen, aki korábban Angela Merkel legfőbb kül- és biztonságpolitikai tanácsadójaként tevékenykedett, újra a figyelem középpontjába került. Egy érzelmi kitörése kapcsán ismét előtérbe került ellentmondásos múltja, amely során számos katasztrofális döntés előkészítésében kulcsszerepet játszott.

2025. 02. 19. 15:33
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A müncheni biztonságpolitikai konferencia elnöke, Christoph Heusgen, aki korábban Angela Merkel legfőbb kül- és biztonságpolitikai tanácsadójaként tevékenykedett, nemrégiben érzelmi kitörésével hívta fel magára a figyelmet. Heusgen, aki jelentős szerepet játszott abban az időszakban, amikor több millió migráns ellenőrizetlenül áramlott be Németországba és Európába, mostani megnyilvánulásával ismét reflektorfénybe került. 

Christoph
Christoph Heusgen és Angela Merkel (Fotó: AFP)

Christoph Heusgen neve egyet jelent azokkal az időszakokkal, amikor Németország és Európa sorsát alapjaiban meghatározó, vitatott döntések születtek. 2005 és 2017 között Németország leghosszabb ideig hivatalban lévő kül- és biztonságpolitikai tanácsadója volt, közvetlenül Angela Merkel mellett. 

Ebben a szerepben jelentős befolyása volt a kancellár asszony politikájára, különösen a 2015-ös migrációs válság idején. Akkoriban a nyitott határok politikáját támogatta, amely több millió migráns kontrollálatlan beáramlásához vezetett Németországba és Európába.

2017 és 2021 között ENSZ-nagykövetként folytatta karrierjét, ahol már megbízatása elején azzal került a hírekbe, hogy próbált jól fizető állást szerezni feleségének az ENSZ főtitkárának hivatalában. Diplomáciai tevékenységét számos alkalommal érte antiszemitizmus vádja, mivel rendszeresen Izrael ellen szavazott a világszervezetben.

A liberális ideológia elkötelezett híveként 2022-ben támogatta a német fegyverszállításokat az ukrajnai konfliktusba, annak ellenére, hogy ezek tovább eszkalálták a háborút. 2023. október 7. után pedig, amikor Izrael brutális terrortámadás áldozata lett, Heusgen úgy fogalmazott, hogy „Hamász-akció” történt, ezzel igyekezve enyhíteni a terrorszervezet felelősségét.

Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint Christoph Heusgen életútja világosan mutatja, hogy minden helyzetben a liberális ideológiát és saját pénzügyi érdekeit helyezte előtérbe.

Heusgen hosszú éveken át formálta Németország külpolitikáját, és aktívan hozzájárult olyan döntésekhez, amelyek hosszú távon is káros hatással voltak Európa stabilitására

– mondta Dornfeld László, majd folytatta:

A migrációs válság, az ENSZ-en belüli megkérdőjelezhető tevékenysége és a háborúpárti álláspontja mind azt mutatja, hogy saját politikai és anyagi érdekeit helyezte előtérbe. Mindezek ellenére máig nem nézett szembe korábbi hibáinak következményeivel.

Ez a viselkedés rávilágít arra a kettősségre, amely Heusgen politikai pályafutását jellemzi: míg korábban a nyitott határok politikáját támogatta, most a biztonságpolitikai fórum élén érzelmi reakcióival kelt feltűnést.

Borítókép: Christoph Heusgen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.