Trump döntött az orosz szankciókról, Putyin ennek nem fog örülni

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be hat orosz természetes és jogi személy ellen. Az amerikai tárca hangsúlyozta, hogy a szankciókat a terrorizmus elleni küzdelem részeként vezették be, miközben bizonyos intézkedéseket, például Boris Rotenberg üzletemberrel kapcsolatban, eltöröltek. Donald Trump és Vlagyimir Putyin is többször szóba hozták a nyilatkozataikban a nyugati szankciókat.

2025. 04. 02. 20:23
Donald Trump pénzügyminisztériuma újabb szankciókról döntött
Donald Trump pénzügyminisztériuma újabb szankciókról döntött Fotó: ANDREW THOMAS Forrás: Middle East Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok hat oroszországi természetes és jogi személy ellen vezetett be szankciókat az amerikai pénzügyminisztérium nyilvánosságra hozott listája szerint. A dokumentumban szerepel Jurij Beljakov és Vjacseszlav Vidanov orosz állampolgár, valamint az afgán állampolgársággal is rendelkező Szohrab Gairat is. Trump szankciói alá esik az Edison, a Colibri Group és a Sky Frame nevű cég is.

Vlagyimir Putyin nem fog örülni Trump újabb szankcióinak (Fotó: AFP)
Vlagyimir Putyin nem fog örülni Trump újabb szankcióinak (Fotó: AFP)

Trumpék szankciókat oldottak fel

Az amerikai tárca azt is elárulta, hogy a felsorolt személyek és cégek mindegyike a terrorizmus elleni küzdelem részeként került fel a szankciós listájára. A minisztérium ugyanakkor megszüntette a Boris Rotenberg üzletemberrel kapcsolatban álló Karina Rotenberggel szembeni korlátozó intézkedéseket.

Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban közölte, hogy eddig 28 595 szankciót vetettek ki Oroszországból származó magánszemélyek és jogi személyek ellen, ami sokszorosa annak, amit az összes többi országgal szemben együttvéve vetettek ki. Az orosz elnök szerint a korlátozó intézkedések a Moszkvára gyakorolt rendszerszintű stratégiai nyomás mechanizmusát jelentik.

Oroszország az utóbbi hónapokban többször hangsúlyozta, hogy az ország képes megbirkózni azzal a szankciós nyomással, amelyet „barátságtalan államok” már évekkel ezelőtt elkezdtek az országra gyakorolni, és amely tovább fokozódik. 

 

Hatástalan nyugati szankciók

Arról azonban már lapunk is többször beszámolt, hogy a nyugati szankciók nagyrészt hatástalannak bizonyultak az orosz–ukrán háború kitörése óta. Beszámoltunk például arról, hogy az oroszok különböző kerülőutakon és csempészhálózatokon keresztül kerülik ki a nyugati luxuscikkekre vonatkozó szankciókat, hogy továbbra is hozzáférhessenek a prémium európai divathoz. Az orosz–ukrán háború kitörését követően bevezetett korlátozások ellenére a dizájnertermékek, mint például a Bottega Veneta táskák és luxusöltönyök, folyamatosan érkeztek Oroszországba titkos ellátási láncokon keresztül. 

Az orosz–ukrán háborút követően bevezetett korlátozások ellenére a dizájner-kézitáskák, az haute couture és a luxusöltönyök is kerülőúton keresztül áramlottak az országba.

Az Európai Unió 2022-es korlátozása legfeljebb 318 dollárba kerülő luxuscikkek értékesítését engedélyezte Oroszországba. A vámnyilvántartások azonban arra utaltak, hogy az árukat olyan országokon keresztül juttatták el, mint az Egyesült Arab Emírségek és Kína, ahol ezeket a szankciókat nem alkalmazzák.

Például egy szállítmány, amely több mint háromszáz olasz gyártmányú Bottega Veneta táskát tartalmazott, átlagosan 1800 dolláros áron, egy kínai viszonteladó közreműködésével érkezett Oroszországba Dubajból. Az Instagramon és a Telegramon működő személyes vásárlók nyíltan hirdették szolgáltatásaikat az orosz ügyfeleknek, hozzáférést ígérve az exkluzív kollekciókhoz.

Az oroszok az energiahordozókat érintő szankciókon nevetnek

Az is emlékezetes, hogy a Biden-kormányzat még Trump hivatalba lépése előtt új szankciókat vezetett be Oroszország energetikai szektora ellen, azonban ezek nem csökkentették az olaj- és gázszektorból származó állami bevételeket. A bevételi növekedés főként a kitermelési adóból származó többletbevételnek tudható be, de az olaj- és földgázexportból származó vámbevételek is növekedtek. Emellett az olajszállításokból származó állami bevételek is stabilan magas szinten maradtak. 

A kormány kompenzációs kifizetésekkel támogatja az olajcégeket a hazai üzemanyagárak stabilizálása érdekében. Januárban ezek az állami támogatások több mint 150 milliárd rubelt tettek ki, ami hat százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, de valamivel kevesebb volt, mint decemberben.

Borítókép: Donald Trump pénzügyminisztériuma újabb szankciókról döntött (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.