Az oroszok a luxuscikkekre vonatkozó nyugati szankciókat a személyes vásárlók, a viszonteladók és a csempészhálózatok kihasználásával kerülik meg, hogy továbbra is hozzáférjenek a csúcskategóriás európai divathoz – írja a Financial Times.
Az orosz–ukrán háborút követően bevezetett korlátozások ellenére a dizájner kézitáskák, az haute couture és a luxusöltönyök továbbra is árnyékellátási láncokon keresztül áramlanak az országba.
Szinte semmit sem érnek az oroszok elleni szankciók
Az Európai Unió által 2022-ben bevezetett korlátozások 318 dollárban (mintegy 125 ezer forint) maximálták a luxuscikkek legális értékesítését Oroszországba. A vámnyilvántartások azonban azt mutatják, hogy az árukat olyan országokon keresztül irányítják át, mint az Egyesült Arab Emírségek és Kína, ahol az ilyen szankciókat nem hajtják végre.
Például egy több mint háromszáz darab olasz gyártmányú Bottega Veneta táskából álló, átlagosan 1800 dollárba kerülő szállítmány szeptemberben egy kínai székhelyű viszonteladón keresztül érkezett Oroszországba Dubajból.
Az Instagramon és a Telegramon működő személyes vásárlók nyíltan hirdetik szolgáltatásaikat az orosz ügyfeleknek, hozzáférést ígérve az exkluzív kollekciókhoz. Az egyik népszerű Instagram-viszonteladó, akit Lliyenish néven ismernek, felajánlja, hogy bármit beszerez Dubajból és Európából.
A közvetítők a szankciók kezdete óta virágzó üzletet látnak. Egy olasz viszonteladó, aki „Mikhail” néven azonosította magát, elárulta, hogy hetente 10-20 csomagot szállít Oroszországba, és akár 6800 dollár jutalékot is kereshet.
– Az olaszokat nem érdekli
– mondta, és leírta, hogy a kiskereskedők tudatosan adnak el közvetítőknek annak ellenére, hogy tudják, hogy az áru rendeltetési helye Oroszország. A lett vámhatóságok csak idén hatvan szállítmányt tartóztattak fel, amelyek közül sok hamisan volt felcímkézve vagy alulértékelve, hogy elkerüljék a felderítést.
Egyes nyugati márkák és importőrök az árképzés és a kollekció kiigazításával alkalmazkodtak a szankciókhoz. A Canali olasz férfiruházati márka például átállt arra, hogy az Oroszországba irányuló exportra szánt öltönyöket a 318 dolláros küszöbérték alatt kínálja. Elemzők szerint ez egy szándékos lépés, hogy továbbra is az orosz piacra szállítsanak, miközben betartják a szabályokat.
A középosztálybeli oroszok számára azonban a szankciók miatt a luxuscikkek szinte elérhetetlenné váltak.
– A gazdag oroszok továbbra is mindent a divatvásárlókon keresztül szereznek be. A többiek számára az árak már túl magasak
– mondta egy moszkvai webdizájner, aki bevallotta, hogy teljesen felhagyott a luxuscikkek vásárlásával. Korábban a német BMW autógyártó bejelentette, hogy hannoveri kirendeltségénél olyan exportsértéseket állapított meg, amelyek lehetővé tették a járművek Oroszországba történő szállítását. A jogsértésekre egy belső ellenőrzés során derült fény, ami arra késztette a vállalatot, hogy leállítsa a járművek további értékesítését.