A Hamász bejelentette, hogy több konzultációt követően átadta válaszát a Steve Witkoff által közvetített fegyverszüneti javaslatra.

Amennyiben mindkét fél elfogadja a megállapodást, úgy a palesztin iszlamista mozgalom bejelenti, hogy tíz élő túszt szabadon bocsát és 18 holttestet ad vissza, cserébe egy „megállapodott számú palesztin fogolyért”. Ezt a számot a közlemény nem pontosítja – írta a Le Monde.
Ez a javaslat az állandó tűzszünet elérését, a Gázai övezetből való teljes kivonulást és a népünknek és a családjainknak szánt segély eljuttatásának garantálását célozza meg
– olvasható a közleményben. Az Egyesült Államok a héten jelezte, hogy megkapta Izrael hozzájárulását az amerikai küldött javaslatához, de nem közölte a dokumentum teljes szövegét.
Izrael pénteken felszólította a Hamászt, hogy fogadja el az amerikai fegyverszüneti javaslatot és a túszok átadását, ellenkező esetben megsemmisítés vár rá, ahogyan Jiszráel Katz védelmi miniszter fogalmazott.
Izrael nem közölte eddig egyértelműen, hogy elfogadta-e az amerikai javaslatot – írta az MTI.
Witkoff: teljességgel elfogadhatatlan a Hamász válasza
Teljességgel elfogadhatatlan és csak visszavet bennünket a Hamász válasza a javasolt túszmegállapodásra – közölte Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja az X közösségi portálon.
A Hamásznak el kellene fogadnia a keretjavaslatot, amelyet a közvetett tárgyalások alapjául szabtunk meg, amelyet a jövő héten megkezdhetünk
– mondta a megbízott, akit a The Jerusalem Post című izraeli lap idézett.
Csak így zárhatjuk le a hatvan napos tűzszüneti megállapodást a következő napokban, amelyben a még élő túszok fele és az elhunytak felének a holtteste visszatér a családjához, így tarthatunk jóhiszeműen lényegi, közvetlen tárgyalásokat a tartós tűzszünet elérése érdekében
– tette hozzá Witkoff. Donald Trump amerikai elnök pénteken újságírók előtt közölte, hogy a megállapodást még aznap vagy szombaton bejelenthetik. Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő szombaton szintén leszögezte, hogy a Hamász továbbra is elutasítja Steve Witkoffnak a gázai tűzszünetre vonatkozó javaslatát. Izrael továbbra is folytatja gázai fellépését a túszok visszatérése és a Hamász veresége érdekében – tette hozzá Netanjahu.
Gideon Szaar izraeli külügyminiszter szombaton az X-en kijelentette, hogy a Hamász a felelős a folytatódó gázai háborúért, mert nem hajlandó elengedni a túszokat és letenni a fegyvert.
Bászem Naim, a Hamász egyik magas rangú vezetője a Reuters brit hírügynökségnek azt mondta, hogy az iszlamista mozgalom nem utasította el Witkoff tűzszüneti javaslatát.
Naim szerint Izrael válasza Witkoff javaslatára összeegyeztethetetlen azzal, amit a szervezet elfogadott. Hozzátette, hogy az amerikai küldöttnek a Hamásszal kapcsolatos álláspontja igazságtalan, és teljességgel elfogult Izrael irányába.
Borítókép: A Gáza város Daraj negyedében lévő egyik épületet ért izraeli bombázást követően felszálló füstfelhő (Fotó: AFP)