Németország folytatja az afgánok kitoloncolását

Németország 81 afganisztáni állampolgárt toloncolt vissza a hazájába. Ez másodszor történt meg a tálib hatalomátvétel óta. A kitoloncolásról szóló döntést üdvözölte az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner is, aki szerint ez egy újabb lépés egy szigorú, kemény és igazságos európai menekültpolitika felé.

Forrás: Exxpress2025. 07. 20. 6:07
A német szövetségi belügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy a repülőgép 81 emberrel a fedélzetén száll fel a lipcsei repülőtérről, hogy visszaszállítsa őket származási országukba, Afganisztánba Fotó: Jan Woitas Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kitoloncolásra egy külön repülőgéppel került sor, amely péntek reggel szállt fel Lipcséből. A hatóságok szerint az érintettek mind büntetett előéletű, kiutasítható személyek voltak. Egyesek lábbilincset is viseltek. 

A kitoloncolás időzítése nem véletlen: közvetlenül megelőzte egy, az EU menekültpolitikájának szigorítását célzó találkozót, amelyen több belügyminiszter – köztük Gerhard Karner – is részt vett

írta az Exxpress.

Német belpolitikai fordulat?

A német kormány már tavaly nyáron jelezte: a Mannheimban és Solingenben történt erőszakos bűncselekmények után ismét elindítja a kitoloncolásokat Afganisztánba. Az első ilyen járat 2024 augusztusában Katar közvetítésével valósult meg, akkor 28 afgán férfit küldtek vissza Kabulba.

Friedrich Merz hivatalba lépése után a kitoloncolási politika felerősödött. A kancellári hivatal vezetője, Thorsten Frei már korábban bejelentette: rendszeres deportálásokra lehet számítani nemcsak Afganisztánba, hanem Szíriába is.

Diplomáciai akadályok

A német kormány egyelőre nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatokat a tálib vezetéssel, csak Kataron keresztül zajlanak technikai egyeztetések. A német külügyminisztérium közlése szerint a tálib rezsimet továbbra sem ismerik el legitim kormányként, főként az emberi és női jogok megsértése miatt.

14 July 2025, Schleswig-Holstein, Neustadt in Holstein: Alexander Dobrindt (CSU, r), Federal Minister of the Interior, and Normen Großmann, President of the Bad Bramstedt Federal Police Directorate, during a statement on board the BP 84 "Neustadt". During a visit to the Federal Police Directorate Bad Bramstedt, Federal Police Sea Directorate, Dobrindt learns about the operational capabilities of the maritime forces of the Federal Police on board the BP 84 "Neustadt" during an operational trip. Photo: Christian Charisius/dpa (Photo by CHRISTIAN CHARISIUS / dpa Picture-Alliance via AFP)
Alexander Dobrindt (CSU) német szövetségi belügyminiszter (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Christian Charisius)

Alexander Dobrindt német belügyminiszter ugyanakkor kijelentette: hosszú távú megoldásra van szükség, és közvetlen egyezményekre Afganisztánnal, hogy a visszaküldések gördülékenyebbek legyenek.

Nem maradhat így, hogy harmadik félre kell támaszkodnunk

– fogalmazott.

Ausztria támogatja a kitoloncolást, az ENSZ és jogvédők tiltakoznak

Gerhard Karner osztrák belügyminiszter már július elején támogatását fejezte ki a német lépések iránt. Elmondása szerint az osztrák menekültügyi hivatal 2024 végén már közvetlen kapcsolatba lépett az afganisztáni hatóságokkal, ami precedensnek számít Nyugat-Európában.

Nemzetközi szervezetek azonban élesen bírálták a német kormányt. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának képviselője szerint a jelenlegi afganisztáni körülmények nem teszik lehetővé a biztonságos visszaküldéseket. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szóvivője pedig a rendszeres kínzásokra, kivégzésekre és a nők brutális elnyomására hívta fel a figyelmet.

A német Pro Asyl civil szervezet durva jogsértésnek nevezte a legutóbbi kitoloncolást, mivel a Európai emberi jogi egyezmény tiltja az olyan országba való visszaküldést, ahol kínzás vagy embertelen bánásmód fenyegeti az érintetteket. 

„Ez Afganisztánban egyértelműen fennáll” – hangsúlyozták.

Borítókép: A német szövetségi belügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy a repülőgép 81 emberrel a fedélzetén száll fel a lipcsei repülőtérről, hogy visszaszállítsa őket származási országukba, Afganisztánba (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Jan Woitas) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.