– A Skót Nemzeti Párt óriási sikert aratott a brit választásokon. Kijelenthetjük, hogy a skótok a brexit ellen voksoltak?

Döntött a lengyel legfelsőbb bíróság a választás ügyében
A testület három bírája különvéleményt fogalmazott meg.
– A Skót Nemzeti Párt óriási sikert aratott a brit választásokon. Kijelenthetjük, hogy a skótok a brexit ellen voksoltak?
– Azt már a 2016-os brexitnépszavazáskor láttuk, hogy a skótok nem akarják elhagyni az EU-t. A múlt heti, nagy-britanniai voksolás pedig csak megerősítette ezt. A Skót Nemzeti Párt a kampányban végig következetesen azt mondta, hogy az embereket kell döntési pozícióba hozni. Ha ránk szavaznak, megkapják az esélyt arra, hogy válasszanak az EU-t elhagyó Nagy-Britannia, illetve egy független, európai Skócia között. A skótok pedig valóban nagy számban szavaztak ránk, elfogadták ezt az alkut. Most a londoni kormányon a sor, hogy ők is rábólintsanak az emberek akaratára, a függetlenségi népszavazásra.
– Boris Johnson miniszterelnök erre már rögtön a választások után nemet mondott. Van olyan jogi megoldás, aminek a segítségével úgymond megkerülhetik Londont?
– Azt szeretnénk, hogy megkapjuk a függetlenségi népszavazás kiírásáról szóló döntés kizárólagos hatáskörét. London ez idáig valóban nem ismerte el a választások eredményét, ami egy működőképes demokráciában elfogadhatatlan. A héten nyilvánosságra hozott Scotland’s Right to Choose (magyarul „Skóciának joga van választani” – a szerk.) dokumentum egyébként összegzi az érveinket. A skót kormány a továbbiakban is eszerint fog kampányolni a referendum mellett.
– Korábban azt mondta, hogy még 2016-ban próbáltak kompromisszumot kötni Londonnal Skócia egységes belső piaci tagságának fenntartásáról. Most terítéken lehet egy hasonló egyezség vagy kizárólag a függetlenedéssel, majd az uniós újracsatlakozással lennének elégedettek?
– Nem lennénk most ekkora bajban, ha a londoni kormány akkor igent mond. Jelenleg a skótok választási út előtt állnak: vagy elfogadják, hogy Boris Johnson miniszterelnök jövő év január 31-ig kirángatja őket az unióból, vagy azt mondják, ez elfogadhatatlan, szeretnénk függetlenedni és mielőbb uniós taggá válni. Pillanatnyilag csak ez a két lehetőség jön szóba.
– Nagy-Britannia kilépése és Skócia potenciális csatlakozása között hosszú idő is eltelhet. Kettő, öt, esetleg tíz év múlva lehet EU-tag a független Skócia?
– Tíz év túl sok idő! Addig biztosan nem tart majd a folyamat. Az időpontról most annyit tudok biztosan mondani, hogy az EU-s tagságunk leggyorsabban az Egyesült Királyságon kívül valósulhat meg. Ha arra várunk, hogy majd valamikor a jövőben a szigetország egésze újracsatlakozik, akkor inkább reális az emlegetett tíz év. Ahogy már mondtam, arra törekszünk, hogy független államként lépjünk be az EU-ba.
– Van Európa-stratégiájuk? Ezentúl többet látjuk Brüsszelben a skót kormány képviselőit?
– Eddig is volt képviseletünk Brüsszelben, ez nem változik. A stratégiánk alapvetése, hogy a londoni kormány fogadja el a múlt heti választás eredményét. Ezután tudunk csak a következő szintre lépni. Annyit mondhatok, hogy már tanulmányozzuk az uniós joganyagot. Sok munka vár ránk.
– Tényként beszélünk Skócia EU-s csatlakozásáról, pedig előtte a brexitet is meg kell élni. Nem tart attól, hogy gazdaságilag megsínylik a kilépést?
– Dehogynem! Ha pusztán az alkotmányos berendezkedésünket nézzük, Skócia hátrányosabb helyzetből indul, mint Észak-Írország. Emlegette az uniós belső piaci tagság fenntartására tett kísérletünket. Ahogy már mondtam, ha London akkor azt elfogadja, most nem lennénk bajban. Gazdasági megfontolásból is szükségszerű, hogy kikerüljünk a mostani helyzetből.
– Ezek szerint nem hisznek Boris Johnsonnak, aki a törésvonalak megszüntetéséről, illetve a királyság egységének megőrzéséről beszél?
– Lehet, hogy komolyan gondolja. Ezt még el is tudnám hinni neki. De nincsenek eszközök a kezében, hogy mindezt megvalósítsa. „Hirtelen kedvesek leszünk Skóciához, és majd varázsütésre minden megváltozik” – a dolgok nem ilyen egyszerűek. London túl sokáig dugta a homokba a fejét, túl sokáig nem érdekelte, hogy mi történik Skóciában. Számomra világos, hogy a kedves szavak ezen a ponton már nem segítenek.
A testület három bírája különvéleményt fogalmazott meg.
Elnöksége idején gyarapította is vagyonelemeit.
Szórólapokkal, házról házra járva próbálják terjeszteni a vallást.
A korrupció továbbra is rendszerszintű probléma.
Ötgyerekes anya volt az áldozata a mai döbbenetes gyilkosságnak – újabb részletek derültek ki
Orbán véresszájú ellenfele leleplezte Magyar Péter ördögi tervét
„Halálhörgés, siralom” – Mélypontra került a súlyos beteg Schmuck Andor
Nem biztos, hogy Kapu Tibor akkor tér vissza az űrből, mint mondták – így áll a helyzet most
Nem hagymán vagy a húson múlik! Ez az apró lépés a tökéletes pörkölt titka
Kiderült az igazi ok: nem szimplán az atom miatt támadták meg Iránt – Londonig is elérnek a rakéták
Orbán Viktor kiállt a Csík zenekar énekesnője mellett, akit elárasztottak a gyűlölködő kommentek
Fucsovics Márton közel négy órás csatában jutott tovább Wimbledonban
Itt a bejelentés az orosz-ukrán háború végéről
Döbbenet! 30 milliós gépet hozathatott Ruszin-Szendi Romulusz a zsírleszívásához
Egyszerű kérdés nehéz válasszal: honnan jöttek az atomok?
Felháborodtak a pedagógusszervezetek a tiszás tanáron, aki már az óvodásokat is érzékenyítené
A testület három bírája különvéleményt fogalmazott meg.
Elnöksége idején gyarapította is vagyonelemeit.
Szórólapokkal, házról házra járva próbálják terjeszteni a vallást.
A korrupció továbbra is rendszerszintű probléma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.