Emléket állítottak gazdag borkészítési hagyományainknak

A XIX. és XX. században készült ritka felvételek animációjával kelti életre hazánk borműveltségét az Animatiqua és a Magyar Bor Személyesen csapat együttműködésében készített új rövidfilm. Kondacs Andrást, az Animatiqua alapító-cégvezetőjét kérdezte a Gondola.

Magyar Nemzet
Forrás: Gondola2022. 06. 14. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Animatiqua alapító-cégvezetője újságírói kérdésre elmondta, hogy a film létrejöttének egyik legfőbb célja a magyar bor népszerűsítése volt hazai és nemzetközi területen egyaránt. Az előzményekkel kapcsolatban elárulta, hogy – A korábbiakban Budapest eltűnt épületeit »keltettük életre« a Fortepan képek segítségével. Ezen munkánk során számtalan jó minőségű borral és a borkultúrával kapcsolatos képre bukkantunk detektív munkánk révén. Úgy gondoltuk, hogy ekkora mennyiségű képanyagból már egy nagyon attraktív film készíthető el, és fel is vettük a kapcsolatot a Magyar Bor Személyesen csapatával, akiknek nagyon tetszett az elképzelésünk, és ezáltal lehetőségünk nyílt arra, hogy a terv megvalósuljon.

Kondacs András azt is kifejtette, miért kell a XXI. század borbarátait szembesíteni az évszázaddal korábbi szépségekkel:

– Úgy gondoljuk, hogy a magyar bor nemzetközi színvonalú, de sajnos jelenleg nem az őt megillető helyet foglalja el a nemzetközi megítélésben, aminek az egyik legfőbb oka szerintünk az ismertségének a hiánya. Minden olyan film, művészeti alkotás, fesztivál s a többi, ami a magyar bort és annak történetét mutatja be, ha lassú lépésekben is, de lehetőséget nyit annak, hogy magasabb piedesztálra emelje, oda, ahol valójában lennie is kellene. A mi elképzelésünk az volt, hogy ez akkor a legcélravezetőbb, ha az »alapoktól« kezdve mutatjuk be a történetét.

Az alkalmazott filmkészítési technika nélkülözi a klasszikus filmes dramaturgiai kötöttségeket. Több száz kép közül választották ki azt a harminc darabot, amely bekerült a filmbe. Olyan képek, amelyekben vagy a legtöbb az érzelem az arcokon, vagy a leglátványosabb eljárások jelennek meg. Az alkalmazott munkamódszerről a cégvezető elmondta, hogy a csapat tagjai egymástól függetlenül dolgoztak a snitteken, némelyiken akár több napig vagy akár több hétig is. A snittek pedig az szerint kerültek egymás mellé, amint megtalálták a köztük lévő szinergiát.

Kondacs András. Fotó: Trenka Attila

Vállaltan az érzelmekre kívántak hatni, az alkotás mégis többről szól, mint a borról:

– Rengeteg olyan képünk volt, amelyekben csak boroshordók, márkázott borosüvegek szerepelnek. Akár ezekből is elkészülhetett volna a film, de az emberek nélkül nem lett volna »lelke«. Ahol az érzelmek megjelennek, azzal a néző is jobban tud azonosulni, még akkor is. ha nem borfogyasztó.

– foglalta össze Molnár Pál kérdéseire Kondacs András a Gondola cikkében

Borítókép: Egy kép A magyar bor filmje című alkotásból (Fotó: Gondola.hu)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.